Hlavní obsah

Rizika bytu umístěného nad vjezdem do garáží

5. 11. 2015, 13:07

V nových bytových domech musí developer vyřešit i parkování aut. Proto jsou často v suterénu či přízemí domu umístěny garáže. Garáže jsou ovšem z logiky věci pouze temperované a také se do nich musí někudy vjíždět. Tyto faktory mohou při špatném návrhu a realizaci bytového domu hodně potrápit majitele bytů umístěných přímo nad garážemi. A právě s takovou situací se setkala paní Kateřina s manželem.

Foto: Nemopas

Byt nad garážemi a zvláště nad jejich vjezdem, je rizikový.

Článek

Paní Kateřina si nekupovala nový byt, ale po prvním majiteli, který zde bydlel necelý rok. Byt byl v prvním patře, vypadal pěkně a byl prodáván za slušné peníze i s nábytkem. Paní Kateřina si na prohlídku bytu přizvala inspektora nemovitostí Nemopas.

Již při pohledu zvenčí bylo inspektorovi jasné, že se na domě vyskytuje jedno „kritické místo“, které může vést k několika neduhům.

Tímto místem je oblast mezi vjezdem do garáží a bytem nad ním. A toto „kritické místo“ má dvě základní rizika nemocí, která se mohou velmi nepříjemně projevit.

Foto: Nemopas

Nedostatečně zateplený strop u vjezdu do garáží způsobil ochlazení v koutě nad podlahou. V důsledku chladného povrchu a standardní vzdušné vlhkosti v bytě došlo ke kondenzaci na povrchu a následkem toho k růstu plísní.

Prvním z nich je riziko kondenzace na špatně zateplených obvodových konstrukcích. Obvodové stěny domu jsou většinou zatepleny dostatečně. Strop garáží, zvláště u vjezdu, ale nemusí být dostatečně zateplen, a v koutě v bytě nad ním může v zimě klesnout povrchová teplota natolik, že dojde ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a následnému růstu plísní.

A přesně to se stalo v bytě, který chtěla paní Kateřina koupit. Když inspektor odtáhl noční stolek z kouta pokoje, ukázala se plíseň. Stejný problém se vyskytl i na druhé straně domu v koutě v kuchyni.

Foto: Nemopas

Analogická situace se projevila i v kuchyni na druhé straně objektu.

Druhé riziko související s vjezdem do garáží je spojeno s větráním. Okna v bytech jsou otvíravá a měla by tedy umožnit i větrání. Pokud je ale okno přímo nad vjezdem či výjezdem z garáže, k větrání asi moc nebude.

Jaká by asi byla „akustická a vzduchová“ pohoda u takového otevřeného okna, například v noci. A to měla paní Kateřina okna nad vjezdem do garáže přímo v ložnici.

Foto: Nemopas

Jak se asi bude spát za oknem nad vjezdem do garáží například v horké letní noci.

Byty nad garážemi, podobně jako byty pod střechou, pod terasou či byty s výstupem na terén, jsou v rámci bytových domů vždy ty, kde hrozí nejvíc rizik. Zvláště u nich se proto při koupi vyplatí využít služeb odborníků – inspektorů nemovitostí.

 Autor: Petr Vencl, hlavní inspektor nemovitostí

Inzertní sdělení

Inspekce nemovitostí Nemopas pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Inspekce tak šetří peníze za budoucí neplánované opravy nemovitosti a snižuje rizika realitního obchodu. U nových domů a bytů inspektor pomáhá novým majitelům s převzetím nemovitosti od realizační firmy nebo developera. Majitel má tak šanci pomocí inspekce významně snížit riziko výskytu skrytých i zjevných vad a vyhne se tak budoucím nepříjemnostem při reklamacích.

Inspekce nemovitostí Nemopas provádí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).

Technický stav nemovitosti je nejvíce podceňovanou skutečností při jejím nákupu. Kupující často věnuje enormní pozornost a energii vyjednávání o ceně, a k jeho škodě naprosto opomíjí samotný technický stav nemovitosti. Ten však může mít zásadní vliv na výslednou cenu. Tato zarážející situace se dá trefně vyjádřit lidovým příslovím našich předků „kupovat zajíce v pytli“, a taky je jí možno moderněji přirovnat k nákupu mobilního telefonu nebo počítače bez znalosti jejich základních parametrů.

Investici v řádech tisíců korun by bez znalosti parametrů neudělal nikdo, ale nákup nemovitosti za milióny korun bez znalosti jejího technického stavu je bohužel běžnou praxí. Jen málokdo si uvědomuje, že malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina nad schodištěm má přitom často cenu mnoha stovek tisíc nebo i miliónů korun vydaných za následné opravy.

Důležitost této služby ilustruje i fakt, že služba je běžným doplňkem realitního trhu v zahraničí (v USA přes 90 % realitních obchodů).

Reklama

Související témata:

Související články

Má cenu bourat, nebo rekonstruovat?

10. 9. 2015, 11:27

Bourat, nebo rekonstruovat? Tuto otázku položil inspektorovi nemovitostí pan Michal, majitel starého domku v Rožmitále pod Třemšínem. Rekonstrukce starého domu...

Ze zkušeností inspektora - takový dům nechceme

17. 9. 2015, 13:34

V červenci jsem se ujala vyřízení požadavku na prohlídku rodinného domu. Poptávajícími byli mladí manželé s malým dítětem z Prahy, kteří chtěli koupit rodinný...

Výběr článků