Hlavní obsah

Návrh kompletní rekonstrukce panelákového bytu v duchu praktičnosti

29. 3. 2013, 8:01

Dnešní standard bydlení staví řadu našich bytů do kritického světla. Nový vztah k vlastnímu bytu, výběr zařizovacích předmětů na trhu, inspirace, nové možnosti, stále se rozvíjející technologie – to vše nás postupně dovádí k rozhodnutí zásadněji rekonstruovat byt. Co pro nás bude nejdůležitější? Výsledný efekt? Přiměřená cena? Hladný průběh celé rekonstrukce?

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Článek

Rozhodli jste se, že konečně nastal čas na změnu vašeho původního, zastaralého a nepraktického bydlení? Řešení je mnoho, ale v každém případě vás čeká více, či méně náročná rekonstrukce, která řádně provětrá vaši peněženku.

Dopis od Pavla
Dobrý den, před nedávnem jsme koupili panelákový byt 4+1 a chtěli bychom poradit s jeho rekonstrukcí. Především bychom chtěli rekonstruovat bytová jádra a vyřešit nějakým způsobem chodbu, která se nám zdá poněkud nepřehledná a působí jako labyrint.
Také řešení kuchyně a jídelny se nám nezdá příliš optimální. Jídelna je dost malá a působí stísněným dojmem díky oddělení od kuchyně nosnou zdí s průchodem. Také nevíme, zda zachovat oba záchody. Dále uvažujeme, jestli by nebylo možné vytvořit někde šatnu. Moje žena by si také přála více prosvětlit obývací pokoj (největší pokoj).
Celkově se nám jedná spíše o rekonstrukci nebo přestavbu dispozičního řešení než o detailní návrhy jednotlivých místností. Zkrátka hledáme nějaké optimální řešení rekonstrukce, které bude zajímavé a praktické. Máme už sice nějaké vlastní nápady, ale do realizace přestavby jsme se ještě nepustili, takže se budeme těšit na Vaše nápady, které pro nás budou určitě obohacením a cennou inspirací.
Ještě bych snad shrnul naše aktuální představy. Chtěli bychom větší koupelnu, kde by byla dvě umyvadla, také bychom rádi zachovali oba záchody, sprchový kout a vanu, nebo jen sprchový kout. Z barev máme rádi zelenou, žlutou a béžovou, na podlahu plánujeme lamino s dekorem bambusu. Do kuchyně nebo kuchyňského koutu bychom chtěli dát dlažbu. Dlažba by mohla být také kolem vchodových dveří v předsíni. Děkuji a zdravím. Pavel

Shrnutí požadavků majitele bytu

Rekonstrukce panelákového bytu – kompletní rekonstrukce by měla zahrnovat podlahové krytiny a dveře, dále pak vyřešit chodby, které působí jako labyrint, nově by měla být vyřešena koupelna a wc, požadují šatnu a také zrušit jídelnu, která by měla být na jiném místě.

  • Požadavky na koupelnu: dvě umyvadla, dvě toalety, vana, sprchový kout.
  • Oblíbené barvy: zelená, žlutá, béžová
  • Podlaha: dekor bambus
  • Podlaha kuchyně – dlažba
  • Dlažba - také u vchodu v předsíni

Kompletní rekonstrukce je nezbytná

Mladý pár si pořídil panelákový byt, který již delší dobu obývá, ale stále si neví rady s jeho novou podobou. Byt potřebuje kompletní rekonstrukci, tak jako u většiny starých panelákových bytů je nutné především zrušení stávajícího koupelnového jádra, a tím pádem i eventuálně upravit dispozici bytu.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Nové rozvržení

Tento byt je oproti jiným panelákovým bytům docela velký (cca 85,6 m2), jsou zde tři pokoje, kuchyně, dokonce jídelna, prostorný obývací pokoj, koupelna a dvě toalety. Navíc je u jednoho z pokojů prostorná šatna, kterou by si čtenáři přáli zachovat.

Odstranit labyrint chodeb

Zásadní požadavek od čtenářů je na celkové řešení dispozice – středem bytu vede chodba, která působí jako labyrint a čtenáři by ji chtěli výrazně zredukovat. Rovněž požadují zrušit jídelnu a lépe vymyslet propojení kuchyně, jídelního koutu a obývacího pokoje.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Nová musí být koupelna, ve které nesmí chybět vana, sprchový kout i velké dvojumyvadlo. Také by si přáli mít v bytě dvě toalety. Co se týče nové podlahové krytiny, preferují čtenáři dlažbu jak v předsíni, tak i v kuchyni. Na zbytek podlahy by si přáli použít dekor bambusu, který se jim velmi líbí.

Kuchyňská linka v prostoru původní jídelny

Při navrhování se designérka nejprve zabývala novým řešením chodby, které se musí odvíjet od ostatních místností. Kuchyňskou linku posunula do prostoru původní jídelny. Tím propojila tento prostor s obývacím pokojem, do kterého umístila jídelní stůl.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Prostor obývacího pokoje je velký, a tak je zde pro jídelní kout dostatek místa. Kuchyně je také přístupná pouze přes obývací pokoj. Díky tomuto posunu kuchyně vznikl prostor pro řešení velké koupelny, kam se vejde jak vana, sprchový kout i dvojumyvadlo.

Toaleta jenom jedna

Toaletu navrhla samostatně a pouze jednu, namísto dvou, jak si čtenáři přáli. Vzhledem k velikosti bytu a pravděpodobnosti čtyřčlenné rodiny by měla být dostačující. Samostatný prostor navrhla i pro pračku.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

“Do prostoru kuchyně jsem podle požadavků použila dlažbu, ta je rovněž i v předsíni, ale pouze v prostoru u dveří a ve skříni, která slouží jako botník a věšák,” poznamenává návrhářka.

Bílá s dekorem zeleného skla

Vzhledem k požadavkům na bambusový dekor podlahy bylo zvoleno barevné řešení dveří a nábytku ve velmi podobném odstínu světlého dřeva. Kontrastní je řešení kuchyňské linky, která je čistě bílá s dekorem zeleného skla namísto klasického obkladu. Všechny ostatní barvy jsou přírodní a světlé. Obklady v koupelně jsou ve dvou odstínech a v kombinaci vytvářejí barevné pásy.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

“Šatnu u ložnice jsem ponechala, pouze jsem ji vzhledem k velikosti pokoje ještě trochu zvětšila. Přes šatnu sice je průchod do ložnice, ale skříně jsou s posuvnými dveřmi, a tak je úložný prostor zakryt. Zároveň jsem vybavení doplnila o židličku a věšák. V ložnici je pak již pouze nezbytné vybavení – velká dvoulůžková postel a noční stolky, konstatuje návrhářka.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Malá pracovna a dětský pokoj

V nejmenším pokoji byla navržena malá pracovna, díky které nebudou muset být pracovní stoly v pokojích, ale všechna výpočetní technika bude v tomto prostoru.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

V největším pokoji byl vytvořen dětský pokoj pro dvě děti. S dostatkem úložného prostoru a prostorem pro hraní. Snahou bylo novou podobu bytu řešit především prakticky a s maximálním ohledem na požadavky majitelů bytu.

Foto: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků