Článek
Byt patří kamarádovi našeho průvodce – i takové má mezi svými klienty – a my tak mohli posoudit možnosti při zařizování nově vybudovaného bytu v klasickém činžáku na dnes dobré adrese. Propojení moderních prvků s odkazy na původní atmosféru domu nešlo přehlédnout.

„Klient si koupil byt rekonstruovaný v rámci opravy celého domu. Takové místo hledal dlouho a vybral si ho i proto, že tu byl prostor právě pro realizaci dispozic podle vlastních představ. Takže jsme mohli dělat klientské změny, při kterých jsme ctili esprit původního prostoru, a přitom přidali řadu minimalistických současných prvků. Myslím, že se nám podařilo zajímavé spojení. Jsem přesvědčen, že kontrasty se vzájemně podporují. A obě věci tím spíše vyniknou,“ uvádí architekt.
Vize na bydlení v pořadí
„Pro vlastní bydlení dávám přednost domu před bytem – zatím tedy bydlím v bytě, ale do budoucna bych si přál dům. Myslím, že dům lze rozhodně řešit kreativněji než byt, a to i ve stejném cenovém rozpětí,“ připomíná a upřesňuje:
„Má představa je parcela u Prahy s funkcionalistickým přízemním domem s velkými plochami skla. Velkoformátová okna dnes už nejsou problémem a jejich tepelné vlastnosti si mnohokrát nezadají s vyzděnou stěnou. Mám dobré zkušenosti s konkrétními dodavateli nejen z Německa, ale i z Polska,“ konstatuje Petr Siedlaczek, absolvent studia architektury u sklářského výtvarníka Bořka Šípka.
„Vystudoval jsem u něj v ateliéru na fakultě architektury TUL (Technická univerzita v Liberci). Studium u Bořka bylo velmi zajímavé – propagoval komplexní koncepční pohled a propojení designu a architektury. A mezi těmito disciplínami se pohybuji doposud. Rád se věnuji také sklu, které mě díky Bořkovi zaujalo, vytvořil jsem kolekci skleněného nábytku. Vždy mě zajímal prostor. Na Střední umělecké škole v Ostravě jsem studoval produktový design a vysokou už jsem si vybíral právě s ohledem na prostorovou tvorbu. Dnes nenavrhuji jenom interiéry, ale i domy. Přitom bohužel často narážím na mantinely úřadů. Ale to by bylo na samostatné téma.
Pravda je, že třeba v Paříži nebo Londýně se moderních a prosklených nástaveb na starých budovách nebojí. Nemluvě o tom, že Praha potřebuje současnou architekturu. A argumenty připomínající potřebu zachování kontextu mi připadají zavádějící, protože jinak bychom mohli Prahu zakonzervovat – každá doba přináší něco nového, s takovým přístupem v minulosti by v Praze nebyl ani Karlův most nebo kubistický Dům U Černé Matky boží atd.“
Schody jako socha
Petr Siedlaczek se s klientem z tohoto bytu „potkal“ i s vkusem už při realizaci návrhu interiéru jeho restaurace a byl rád, že dostal volnou ruku i při návrhu odvážného schodiště v tomto bytě.
„Schodiště musí být pohodlné, ale i tak ho považuji téměř za sochu. Je dominantním prvkem v prostoru, proto se nabízí pojmout jej ambiciózněji. Zde mi klient povolil jako materiál sklo, dokonce i na podestě, kterou je vidět na zrcadlo na dolní podlaze.“

Zvolený minimalismus potvrzuje už předsíň ozdobená schodištěm.

Schody propouštějí denní světlo do předsíně o patro níže. Přirozené světlo mám rád a snažím se ho pouštět, kam se dá – i do koupelen.
V horním patře je možná na první pohled přehlédnutelná, ale podstatná i podlaha – z klasických dřevěných parket.
V podkrovní části bytu – obývacím pokoji s kuchyní a vstupem na terasu – dotváří útulnou atmosféru.

Částečně prosklené schodiště má skleněnou podestu – pod ní je navíc nasvícené (barvy světla lze volit) zrcadlo.

„Klientovi musíte vždy nabídnout více, než očekává, chcete překonat jeho představu. Snažím se vždy nabídnout něco neobvyklého. Platí to tak všude a zejména v Číně. Je to tam ohromně zajímavé. Tady řešíme byty, tam se mluví o mrakodrapech. Navíc je čínský klient skvělý v tom, že chce rovnou mimořádné věci a baví ho evropská kreativita.
Nemluvě o tom, že tamní legislativu nemůžete zvládat, a tak jednáte s celým – efektivním – týmem složeným z neuvěřitelných profesionálů, kteří navíc ještě ctí autora a jeho návrh. I v tom jsem se hodně přiučil při spolupráci s Bořkem Šípkem, který už tam pracoval.“

Lobby hotelu v čínském městě Guangzhou, Guangdong, 2018
Dům s očima ze skla
Petr Siedlaczek si umí představit, že by v zahraničí pracoval ještě více nebo tam rovnou i žil. Ale zatím – doma je doma. Vracíme se k tématu při posezení na terase smíchovského bytu:

Součástí obývacího pokoje je kuchyně s ostrůvkem a barovými stoličkami.
„Ano, svůj čas věnuji i hledání pozemku pro bydlení v okolí Prahy. Představa je určitě v minimalistickém pojetí a s prosklenou fasádou. Dům musí mít oči, tedy výrazné prosklení, díky kterému je zahrada součástí interiéru. Abyste pohledem neustále nenarážel do stěn a bariér, kterých už tak máme v životě dost.

Terasa s jemně zurčící vodou je bonusem bydlení v centru města.
Sklo považuji za nejlepší a nejkultivovanější materiál s celou řadou dobrých vlastností. Ale někteří lidé tomu stále ještě nedůvěřují. I když se díky konkurenci vylepšily ceny. Vzhledem k výhledům je pro mne důležité okolí domu. Přestože jsem spíš městský člověk, potřebuji kavárny, rozruch a služby a samotu bych příliš nezvládal. Tak uvidíme,“ usmívá se Petr.


Už na počátku byla v projektu samostatná a prostorná šatna.
Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.