Hlavní obsah

Vlkodlačí kočky plemene lykoi mají spíše psí povahu

30. 5. 2019, 13:18
Novinky, Roman Mašín

Někdy se jim říká vlkodlačí kočky. S vlastnostmi bájných vlkodlaků ale nemají nic společného. Označení vzniklo spíše jako reakce na nevšední vzhled těchto koček. Samotné plemeno dostalo název lykoi, který minimálně na vlka odkazuje. Lykoi totiž v řečtině znamená vlci, v přeneseném významu pak tedy jméno plemene zní „vlčí kočka“.

Foto: Jana Leinweberová

Kočky plemene lykoi jsou pojmenované po vlcích, neboť se tak trochu podobají malým vlkodlakům.

Článek

Lykoi je plemeno opravdu velice mladé. První koťata s podivným nezvyklým vzhledem se objevila v roce 2010 a 2011 v USA. Patti Thomasová a veterinář Johnny Gobble s manželkou Brittney je objevili náhodně, plemeno není výsledkem nějakého speciálního šlechtění.

Zpočátku se zdálo, že to jsou kočky s nějakým kožním onemocněním, protože pro plemeno lykoi je typická nepravidelná jemná, středně dlouhá srst. Posléze ale při kontrolách vyšlo najevo, že kočky nejsou nemocné, ale vykazují genetickou mutaci. Jinak to jsou ovšem běžné kočky domácí.

Foto: Nina Holíková

Kočky lykoi jsou povahově bližší psům. Mají rády pozornost.

Časem se Američanům podařilo získat další jedince s touto genovou mutací a zahájili jejich cílený chov. V roce 2012 bylo plemeno zaregistrováno Mezinárodní asociací chovatelů koček TICA jako experimentální a od roku 2017 už může být také vystavováno na výstavách koček a dostávat všechny tituly, protože bylo uznáno i několika dalšími mezinárodními organizacemi.

Péče a zájem jsou potřeba

Kočky lykoi váží mezi 3 až 6 kilogramy, kocouři bývají vetší než kočky a patří tak do třídy středně velkých plemen.

„Lykoi bych doporučila těm, kteří budou mít dostatek času se mu věnovat a hledají aktivnější, kontaktní, zvědavou a hravou kočičku,“ říká Nina Holíková, která u nás s chovem tohoto plemene začala.

„Myslím, že je ideální i pro ty, kteří touží po pejskovi a z nějakého důvodu si ho nemohou dovolit. Lykoi totiž nemá klasickou kočičí povahu,“ dodává.

Foto: Jana Leinweberová

Původně panovalo přesvědčení, že mají kočky nějakou kožní chorobu. Později se ukázalo, že jsou zdravé a že za jejich vzhled může genetická mutace.

Povahu koček lykoi je třeba trochu vysvětlit. Je to plemeno přítulné, hravé, mazlivé, zvídavé, ale na druhou stranu je třeba počítat s tím, že se kočce bude muset majitel věnovat. Kočky lykoi se rády dožadují pozornosti a společnosti svého pána. Jejich povahové rysy se v tomto směru blíží spíše povaze psa než kočky.

Pokud jste se po získání všech informací rozhodli, že si kočku lykoi pořídíte, je otázka, kde? „Lykoi je celosvětově málo početné plemeno, které má zatím jen několik desítek chovatelských stanic,“ vysvětluje chovatelka plemene lykoi Jana Leinweberová.

„Zájemce může kočku lykoi získat jen od registrovaného chovatele, jiným způsobem je plemeno nedostupné.“ Je tedy možné oslovit nějakého zahraničního chovatele, to je ale většinou poměrně komplikované, včetně případného transportu kočky například z USA. O finanční náročnosti takové operace ani nemluvě.

U nás jen dva chovatelé

Nejschůdnější cestou je obrátit se na chovatele tuzemské. Vzhledem k tomu, jak je plemeno mladé, jsou v Česku pouze dva. U všech ostatních nabídek pravděpodobnost, že se jedná o podvod, hraničí téměř s jistotou.

Cena kotěte lykoi se pohybuje v desítkách tisíc korun, začíná na nějakých 45 000 Kč.

Foto: Nina Holíková

Lykoi mají řídkou, jemnou srst, která nevyžaduje prakticky žádnou péči.

Domácí chov koček lykoi nevyžaduje žádné zvláštní podmínky. Základním vybavením v domácnosti je miska s čerstvou vodou, miska na potravu a kočičí toaleta. Tu se kočka naučí velmi rychle používat vzhledem ke své známé čistotnosti. Stejně jako každá kočka, i lykoi by měla mít v bytě či domě svůj kout, kam si může zalézt a kde ji nikdo nebude rušit.

„Základem pro spokojený život kočky je pořízení kvalitního škrabadla, kvalitní stravy a láska majitele,“ radí Jana Leinweberová. Plemeno je vhodné do rodin s dětmi. Jejich klidná a mazlivá povaha dětem vyhovuje a kočka je zase spokojená, když je středem zájmu. Ale i tady platí, že dítě by mělo být dobře poučeno, jak s kočkou zacházet.

Foto: Jana Leinweberová

Svůj název si plemeno vysloužilo podle kresby v obličeji.

Když si kotě lykoi přinesete domů, mělo by už mít v sobě základy výchovy a socializace.

„Kotě dostane základy výchovy od své matky a chovatele a odchází do rodiny plně socializované,“ říká Jana Leinweberová a pokračuje: „Chov tohoto plemene má standardní požadavky, jako jsou u ostatních plemen a zájemce ode mne dostane rady, co dané kočce chutná, jak na další výchovu a péči o koťátko.“

Žádná speciální výchova není tedy potřeba. Nicméně i tady je dobré znát principy chování a výchovy koček, protože občas je prostě nutné zvířeti připomenout, že jeho reakce nebo chování nejsou žádoucí.

Žádná závažná onemocnění

Lykoi je plemeno mladé a málopočetné. Původní jedinci byli testováni na nejrůznější dědičné choroby a genetické poruchy. U lykoi se neobjevily žádné závažné choroby, kterými trpí jiná plemena koček. Veterinární péče se tak zužuje na případné očkování a odčervování.

Ani každodenní péče není nijak náročná. Vzhledem k řídké srsti nepotřebuje běžně údržbu, tu si zajistí sama kočka pravidelným čištěním. Pokud se opravdu zašpiní, může se zvíře vykoupat. Je ale třeba použít co nejjemnější, nejlépe dětský šampon, který nevysušuje pokožku.

„Lykoi se občas čistí uši, pokud je třeba, vatovými tyčinkami,“ vysvětluje Nina Holíková. „Příležitostně se jim také stříhají drápky.“ Obě tyto činnosti nejsou složité, ale je třeba se je naučit, nejlépe u chovatele nebo veterináře.

Foto: Nina Holíková

Nezvyklý vzhled kočky je skoro předurčuje pro focení v lehce stylizovaných scénách.

Častým dilematem majitele je, zda kočku chovat výhradně v bytě. Když je o kočku doma dobře postaráno a jsou uspokojeny všechny její potřeby, není důvod pouštět ji ven a vystavovat ji nebezpečí.

Pokud si kotě plemene lykoi chcete pořídit, navštivte výstavy koček, tady se dozvíte od chovatele všechny informace.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Příchodem kočky lykoi do rodiny přichází odpovědnost majitele za její spokojený život. Je třeba vědět, že kočky se dožívají 15 a více let, na tak dlouhou dobu je nutné počítat s úpravou životního stylu. Kdo se už pro plemeno rozhodne, získá skvělého člena rodiny, se kterým zažije spoustu krásných chvil.

Reklama

Související články

Výběr článků