Článek
V posledních letech se stavba proměnila v malebný rekreační objekt, který svému účelu bude sloužit ještě roky. Koncept návrhu od architektonického studia KST architekti měl dvě fáze. První z nich byla citlivá rekonstrukce obytné roubené a hospodářské kamenné přízemní části objektu, druhou byl pak návrh nového podkroví v minimalistickém hávu.
V interiéru nechybí trámový strop ani kachlový sporák
V rámci rekonstrukce přízemí nechali architekti odstranit cizorodé vestavby, jež se v tradičním půdorysu v minulosti nakupily, roubení bylo třeba rozebrat a opět složit a masivní žulové zdivo bylo očištěno.
Interiér přízemí stojí na základních přírodních materiálech a na tradičních horských interiérových prvcích, jako jsou prkenné masivní podlahy, trámový strop, pohledové repasované roubení, jednoduchý kachlový sporák s bíle omítaným vytápěným zápecím, velký jídelní stůl a lavice, původní kredenc a jednoduchá kuchyň.
Podkroví je zařízené v současném designu. Místnosti jsou celkově prostorově velkorysé, čisté a světlé s vůní dřeva. Podlahy jsou opět masivní prkenné, štíty jsou opatřeny hliněnou omítkou s bílým nátěrem, šikmé plochy byly obloženy velkoformátovými biodeskami a vestavěný nábytek je ze stejného materiálu.
Obyvatelé mají k dispozici saunu v severském designu
Součástí celého nového řešení stavby je i samostatná stavba dřevníku s venkovní saunou. Ta má tvar kvádru se sedlovou střechou bez přesahů a prkenný obklad bez lištování. Ze sauny je výhled velkou prosklenou plochou do krásného přírodního okolí. V případě potřeby si ale mohou obyvatelé vytvořit větší soukromí díky posuvným okenicím.
Sauna má minimalistický severský design. Navazuje na ni dřevěná terasa s vloženou ochlazovací kádí. K relaxaci je možné využívat i venkovní posezení, které se nachází na kamenném dláždění.
Stavba patří mezi letošní přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu. Loni v klání zvítězila stavba koncertního sálu v Karlových Varech.