Článek
Spíše než zbrojnici připomíná svým obdélníkovým tvarem a sedlovou střechou klasickou venkovskou stodolu. Architekti chtěli v návrhu propojit tradici, moderní design i funkčnost. Spolu s protilehlou základní školou, kterou navrhlo stejné architektonické studio – SOA architekti, tvoří vizuální jednotu a jakousi pomyslnou bránu do obce.
Kdo touto bránou prochází či projíždí, tomu se naskýtá jedinečný průhled do nitra zbrojnice díky velkoformátovým oknům. V noci je interiér navíc nasvícený. „Říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby se vnitřní provoz budovy odrazil i ven, aby byl vidět,“ vysvětluje záměr architekt Ondřej Píhrt.
„Bylo ale jasné, že zbrojnice nemůže být celá prosklená. Jako vhodný materiál nám tak vyšel polykarbonát, který je průsvitný a dají se do něj dělat okna, takže může být vidět dovnitř. Dává to tušit život vevnitř a zároveň to stavbě propůjčuje lehkost,“ popisuje architekt.

Zbrojnice je netypicky bílá, tradiční červenou barvu tu najdete jen na nápisu nad vraty.
Že jim jde vidět „pod ruce“, hasičům nevadí. „Je to takové otevřené a to je myslím dobře,“ hodnotí velitel zdejší jednotky Miloslav Burián, který Novinky budovou provedl. Na jejich novou hasičárnu se prý jezdí dívat i jeho kolegové z jiných jednotek a zajímá také zdejší občany. „Přijdou si s námi občas popovídat a ukážeme jim techniku,“ říká Burián.
Stavba ve stavbě
Architekti při navrhování stavby vnímali hasičskou zbrojnici nejen jako prostor, kde jsou zaparkované červené požární vozy a uložená technika.
„Hasiči v ní prakticky žijí, zvlášť ti dobrovolní, celá zbrojnice je velmi komunitní záležitost. Kromě techniky tak musí v garáži fungovat i lidé, a tak jsme umístili pod jednu střechu zázemí pro všechno. Výsledkem je jednoduchá halová stavba s ocelovou konstrukcí, ve které je postavená ještě jedna speciální stavba,“ popisuje Píhrt jednoduše celý koncept.
V přízemí vedle hlavní garáže mají hasiči vše pro to, aby mohli projít tzv. hygienickou smyčkou. „Aby ten hasič, když se vrátí ze zásahu, prošel z tzv. špinavé šatny skrz sprchu do čisté šatny, kde se převlékne,“ popisuje Burián, který je hasičem jak profesně, tak ve volném čase.
Je tu i posilovna v americkém stylu.
K dispozici jim tu je také údržbářská zóna i s pračkami na špinavé mundúry či automatický naviják na sušení hadic s kanálky na odvod vody. A také „posilovna jako v americkém stylu,“ směje se při prohlídce zázemí velitel oceněný mimo jiné titulem Hasič roku 2023.
Pro vnitřní vestavek, kterému někteří říkají familiárně „domeček“, volili architekti konstrukci z dřevěných panelů složených jako skládačka. Stojí na stejné podlaze jako vozy a pod stejnou střechou jako hala. Dřevo dodává obytné vestavbě navíc útulnost a domácký nádech.
V patře se skrývá společenská místnost (strážnice), která slouží i jako učebna, a velitelé zde mají kancelář. V nejvyšším patře je pak malá ložnice s pěti lůžky. Hasiči už si prostory, dokončené na podzim minulého roku, stačili zaplnit poháry ze soutěží v požárním sportu, fotkami či vzpomínkovými předměty, které odkazují na zesnulé kolegy.
Hasičárna za 26,5 milionu korun disponuje tepelnými čerpadly, klimatizací i infrapanely na stropě. Obavy některých místních, že se bude v atypické stavbě srážet vlhkost a stékat po vnitřních oknech vestavby, se nepotvrdily. Podle Buriána sice je ještě co ladit, ale jde o drobnosti, jako třeba zakrytí spár mezi schodištěm a stěnami pomocí lišt.
Hasičský ráj
V předchozí dolnojirčanské zbrojnici, jež sídlila ve staré garáži, neměli hasiči ani pořádně kde se umýt a k dispozici měli pouze suchý záchod.
„Teď tady máme takový hasičský ráj,“ říká velitel spokojeně. „Děláme stejnou práci jako profesionální hasiči, chtěli jsme tak mít stejné zázemí a podmínky pro odpočinek,“ vysvětluje.
Jednou z důležitých činností sboru je například zálohování hasičské stanice v Jílovém u Prahy. Ve sboru dobrovolných hasičů mají Dolní Jirčany asi třicet mužů, výjezdovou jednotku jich tvoří 16 a několik otců zde předává tradici dál svým synům v zácviku.
Použité materiály v hasičárně:
- ocel – konstrukce haly
- CLT – konstrukce vestavby, obytný vestavek
- překližka – opláštění vestavku
- polykarbonát – fasáda
- ocelový plech – střecha
- drátkobeton – podlaha
Poprat se s nedůvěrou
Architekti ze SOA ateliéru se s navrhováním zbrojnice setkali poprvé, díky tomu prý nebyli svázaní běžnými přístupy a „dalo jim to křídla“.
„Naším záměrem ale nebylo vytvořit něco, co nikde jinde v Česku není, my jsme prostě sledovali tu funkci a přistoupili k tomu po svém. A jestli tímto způsobem vznikla jedinečná stavba, tak je to jenom dobře,“ říká Píhrt ve své pražské kanceláři. Po celou dobu je ale, jak přiznává, provázela nedůvěra z různých stran.
„Dalo nám hodně zabrat přesvědčit investora (obec Psáry - pozn. red.), že tento návrh bude, kromě toho, že je hezký, i funkční. A potom nám dalo také zabrat to všechno dát dohromady, protože ono to vypadá na první pohled jednoduše, ale v té stavbě je jen málo typických věcí,“ směje se architekt a doufá, že se hasiči cítí jako doma.