Článek
„Domy navrhujeme tak, aby se v nich budoucím majitelům dobře žilo, a proto vždy nasloucháme jejich původní představě. Zároveň ale řešíme potenciál pozemku a potřeby konkrétního místa,“ vysvětluje architektka.
A k návrhu dodává, že právě z tohoto důvodu se už v první fázi od původního zadání odchýlili. Otevřeli klientům jiný směr, nad kterým oni sami vůbec neuvažovali.
Zaujala je jiná dispozice a moudře ustoupili od představy klasického venkovského tvarosloví.
Meditace s jógou a obrazy od Adolfa Borna
Dispozičně je lichoběžníkový dům rozdělen na samostatný apartmán pro hosty, dvě ložnice s vlastními koupelnami, obývací pokoj propojený s kuchyní, jógovou místnost, kryté stání a technickou místnost se sprchou pro psa.
Čisté barvy interiéru jsou doplněny o nábytek z dubového dřeva navržený na míru. Součástí návrhu je velké množství úložných prostor, které byly klíčovým požadavkem majitelů.
Majitelé jsou velcí milovníci umění, proto mu záměrně vyhradili dostatek prostoru. Obrazy vnímají jako duševní relax, ale jsou i jejich vášnivými sběrateli.
„Jen na chodbu jsme umístili 20 obrazů od Adolfa Borna. I kvůli všudypřítomnému umění a knihám jsme celý interiér navržený na míru ponechali v čistých barvách v kombinaci s dubovým dřevem,“ doplňuje architektka.
Terasa na východ i západ
Kvalita bydlení se odvíjí od možnosti pobývat venku a užít si zahradu, okolní přírodu. Tento dům na Vysočině má exteriér promyšlený a rozdělený do funkčních celků.
Východní terasa je určena pro ranní posezení s kávou, západní krytá terasa má úžasně vybavenou venkovní kuchyň, kterou majitelé využívají během letních večerů.
Velmi si pochvalují zapuštěný bazén, pod kterým jsou umístěny potřebné technologie (tepelné čerpadlo) a pozvolně klesající zahradu s přilehlou zídkou. Ta je skvělým místem pro popínavé rostliny, záhony a venkovní ohniště s posezením.
Kvůli svažitému pozemku je vstup do domu z příjezdové komunikace snížen o půl metru, na opačné straně pak vznikla opěrná zídka. Díky tomu je celý dům zasazen do terénu a zároveň zůstává bezbariérový.
Objekt je orientován na západní a východní světovou stranu, takže majitele vítá ranní sluníčko a den končí dlouhými stíny.
Informace o projektu:
Architekti: Luni architekti – Nina Ratočka Pevná, Lukáš Janout
Typ stavby: Jednopodlažní bezbariérový dům
Zastavěná plocha: 335 m²
Vytápění: skryté podlahové, vedené v celém domě, tepelné čerpadlo
Nábytek a vybavení: svítidla Profilighting, pohovka Polstrin, židle Ton, venkovní nábytek Egoé