Hlavní obsah

V Česku musí tisíce automobilů do servisu kvůli vadným airbagům Takata

26. 5. 2015, 13:00

Česká zastoupení značek Toyota, Honda a Nissan svolají do autoservisů několik tisíc vozů kvůli možným vadným airbagům společnosti Takata. Celkem by se svolávací akce mohla týkat až 9000 vozů. Uvedl to server iDnes.

Foto: Mercedes-Benz

Vzduchový bezpečnostní vak

Článek

Skandál s vadnými airbagy naplno vypukl v USA. U některých aut totiž po nárazu airbag nechránil cestující ve voze, ale naopak zabíjel. Při nárazu totiž kromě vzduchového polštáře zasáhla řidiče železná střepina ze zařízení samotného airbagu. Závada má už na svědomí životy šesti řidičů a způsobila stovky zranění. V USA musí kvůli tomu do servisu přes 35 miliónů aut, nejvíce v historii automobilového průmyslu.

„Na českém trhu jde přibližně o 6000 vozidel, která budou svolávána do autorizovaných servisů na kontrolu,” řekla mluvčí Toyoty Kateřina Blínová. Pozvánku mohou očekávat majitelé vozů Yaris, Camry, Avensis, Verso, Corolla a RAV4 vyrobených v roce 2003 až 2007.

Do servisu budou muset zajet i majitelé vozů Honda. Importér vozidel se obrátil na ministerstvo dopravy, aby mu zjistil z centrálního registru vozidel majitele modelů Accord, Civic, CRV a Jazz vyrobených v letech 2002 až 2009, problém se týká 949 vozidel. Očekávat pozvánku na prohlídku by měli i někteří majitelé aut značky Nissan, u které se to týká 2074 aut, jejichž majitelé budou v průběhu června kontaktováni.

Takata podle svého vyjádření nemá informace o žádných problémech se svými airbagy v ČR. Problémy se podle ní týkají vozů v zemích, kde je vysoká vlhkost.

Reklama

Související témata:

Výběr článků