Hlavní obsah

USA obvinily divizi automobilky Stellantis kvůli podvodům s emisemi

3. 6. 2022, 9:34

Americké ministerstvo spravedlnosti v rámci několikaletého vyšetřování emisních podvodů vozů s naftovým motorem obvinilo americkou divizi společnosti Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ze zločinného spolčení. Informovala o tom agentura Reuters, podle které již automobilka, která je nyní součástí skupiny Stellantis, souhlasila s přiznáním viny a zaplacením pokuty.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Vláda viní FCA ze spiknutí za účelem podvodu s cílem porušit zákon o čistotě ovzduší a z podvodu při přenosu dat. Automobilka podle vlády klamala americké regulační orgány a prodávala vozidla s vědomím, že nesplňují americké emisní normy, a také klamala zákazníky nepravdivými a zavádějícími prohlášeními.

Reuters již minulý týden s odvoláním na své zdroje uvedl, že americká divize FCA souhlasí s přiznáním viny v obvinění, které se dotýká zhruba 100 000 vozů Ram a Jeep z modelových let 2014 až 2016, a zaplatí pokutu zhruba 300 milionů USD (6,9 miliardy Kč).

Stellantis spolupracuje s Toyotou na velkém užitkovém voze

Dohoda přichází pět let poté, co se společnost Volkswagen dohodla na urovnání emisního skandálu známého jako dieselgate. Ten odstartoval širší kontroly výrobců aut na obou stranách Atlantiku kvůli možnému používání nelegálního softwaru, který měl zajistit, aby vozy při kontrolách splňovaly emisní normy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků