Hlavní obsah

Suzuki loni poprvé za šest let klesl zisk

13. 5. 2015, 9:20

Suzuki Motor klesl v uplynulém fiskálním roce provozní zisk o 4,4 procenta na 179,42 miliardy jenů (36,7 miliardy korun). Je to první pokles za šest let a je za ním slabá poptávka na trzích v Japonsku a jihovýchodní Asii. Nedokázal ji vyrovnat ani příznivý vývoj směnných kurzů a vysoký růst na největším trhu, kterým je pro Suzuki Indie.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Článek

Výsledky za finanční rok, který skončil v březnu, zaostaly za očekáváním analytiků i samotné automobilky. Suzuki, která je čtvrtou největší automobilkou v Japonsku a specializuje se na malé vozy, očekávala růst provozního zisku o 0,1 procenta. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters pak v průměru počítali se ziskem 188 miliard jenů (38 mld. korun).

Hospodaření podpořilo oslabení jenu vůči další měnám, což zlevnilo japonské zboží v zahraničí a zvýšilo tržby firmy ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu. Automobilka díky tomu zaúčtovala mimořádný zisk 22,2 miliardy jenů.

V letošním roce však Suzuki očekává zotavení a předpokládá, že se provozní zisk zvýší o 5,9 procenta na 190 miliard jenů. Má jí pomoci vyšší prodej aut v Indii a v Evropě.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků