Hlavní obsah

Srážek se zvěří neubývá. Kde si dát pozor a jak postupovat?

3:25
3:25

Poslechněte si tento článek

Od října 2024 do března 2025 došlo na českých silnicích k bezmála 9500 srážkám se zvěří, což podle SRNA indexu představuje jen nepatrný meziroční pokles. Způsobené škody však naopak vzrostly. K největšímu počtu srážek přitom stále dochází na středočeských a jihočeských silnicích.

Foto: Envato

Ilustrační foto

Článek

Dvanácté vydání tzv. SRNA indexu, který v posledních letech na jaře a na podzim společně připravují Generali Česká pojišťovna a Centrum dopravního výzkumu (DCV), ukazuje téměř neměnný trend v počtu srážek se zvěří na českých silnicích.

Od října 2024 do března 2025 mělo dojít k 9 469 nehodám, což meziročně představuje mírný pokles, konkrétně o pět procent. Škody na zdraví a majetku při těchto nehodách dosáhly částky 421,9 milionu korun, což naopak představuje meziroční růst o šest procent.

Počty srážek se zvěří se tak téměř nemění, stejné navíc zůstávají i rizikové oblasti. K největšímu počtu nehod se zvěří totiž opět došlo na středočeských silnicích (1621 srážek), přičemž neveselé prvenství drží okres Benešov (310 srážek). Je však třeba dodat, že Středočeský kraj má i nejdelší silniční síť.

Na druhém místě je pak Jihočeský kraj (1244 nehod), kde vůbec nejhůře dopadl okres České Budějovice (272 srážek). Škody na zdraví, životě a majetku se ve Středočeském kraji vyšplhaly na 76,5 milionu korun, zatímco v Jihočeském kraji to bylo 55,2 milionu korun. Na třetím místě skončil kraj Vysočina, který je přitom do délky silnic až čtvrtý (za Plzeňským krajem).

Co dělat po nehodě?

A jak vůbec postupovat po střetu se zvěří? První kroky jsou stejné jako při jakémkoliv jiném incidentu na silnici. Vůz je potřeba zajistit, místo nehody správně označit (výstražnými světly a trojúhelníkem) a zajistit bezpečí posádky v autě, například jejím odvedením za svodidla či dál od vozu. Při pohybu na silnici přitom vždy využívejte výstražnou vestu.

Pokud došlo ke zranění osob, je třeba kontaktovat záchrannou službu. Současně je potřeba také kontaktovat Policii ČR, která poskytne další instrukce a vyrozumí správce příslušné honitby, který se postará o zvěř. Právo manipulovat se zvěří mají pouze myslivci. Ponechání si zraněného zvířete by mohlo být vyhodnoceno jako pytláctví.

Oznámení nehody přitom zůstává povinností vždy, přičemž pracovník operačního střediska poskytne účastníkům nehody další informace. Policii je také nutné volat vždy, když dojde ke střetu s domácím zvířetem (např. pes či hospodářské zvíře) nebo dojde k poškození majetku třetí osoby (např. plot, svodidla atd).

Policisté přitom nemusí přijet ke každé nehodě, zejména pokud nedošlo ke zranění, omezení provozu na komunikaci nebo škoda nepřesáhne 100 000 korun. Od června 2025 se navíc tato hranice zvýší na 200 000 korun. Policisté pak motoristovi ve zkráceném režimu šetření nehody potvrdí pouze tzv. euroformulář se záznamem o nehodě.

Na místě nehody je důležité vše náležitě zdokumentovat, tedy pořídit fotografie či videa poškozeného vozu, zvířete, místa nehody apod. S dalším postupem řidičům může pomoci i asistenční linka pojišťovny, jejíž číslo najdou na tzv. zelené kartě, případně se mohou obrátit na Linku pomoci řidičům na čísle 1224.

Výběr článků

Načítám