Hlavní obsah

Saúdský princ chce vybudovat město bez aut

13. 1. 2021, 12:58
Novinky, Daniel Havlina

Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman plánuje zajímavý, pro milovníky automobilů ovšem velice podivný krok. Nově vznikající město jménem Neom má být podle všeho vystavěno bez silnic - a tím pádem se obejít i bez aut.

Foto: Profimedia.cz

Mohammed bin Salman

Článek

Mohammed bin Salman své plány oznámil v neděli během televizního projevu a potvrdil tak spekulace, které se kolem výstavby Neomu objevovaly. Projekt má přezdívku „The Line“ a jeho realizace začne ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku. Jak sám bin Salman uvedl, plán je vystavět vysoce propojenou komunitu bez automobilů a silnic, zato propojenou s přírodou.

Nabíječka přijede k vám, ne vy k nabíječce, plánuje Volkswagen

„Páteř investic do The Line bude pocházet ze strany saúdské vlády a investičního fondu země PIF. Tato investice bude mít hodnotu 500 miliard dolarů. Zapojí se také místní i globální investoři,“ uvedl korunní princ.

Agentura Bloomberg tvrdí, že Noem by měl v budoucnu poskytnout bydlení pro přibližně jeden milion obyvatel a do roku 2030 vytvořit až 380 tisíc pracovních míst. Stavba města je součástí ambiciózního plánu korunního prince diverzifikovat ekonomiku národa a vytvořit minimální závislost na ropě. Hlavním cílem je pak zbavení se uhlíkových emisí.

Volvo chce do roku 2030 přestat nabízet spalovací motory

Další podobnosti o městě budoucnosti zatím nejsou příliš známé. Princ bin Salman se nicméně v minulosti nechal slyšet, že žádná tranzitní cesta v Neomu nebude trvat déle než 20 minut, protože projekt The Line počítá s využitím nejmodernější vysokorychlostní dopravy.

Veškerá infrastruktura má být podle návrhů na stránkách projektu pod zemí. Nad zemí by měli lidé pouze chodit či jezdit na kole v neporušené přírodě. Ve městě by pak mimo jiné mělo vzniknout i jedno z budoucích největších letišť světa.

Poprvé se o Neomu začalo mluvit už v roce 2017. Plány jsou takové, že by v saúdské poušti mělo vzniknou město na ploše o rozloze 25 900 kilometrů čtverečních. Metropole se má stát technologických a obchodním centrem velmi bohaté Saúdské Arábie a reprezentovat nový směr, kterým se země ubírá.

Reklama

Související články

Výběr článků