Hlavní obsah

Saab: automobilka funguje přes šedesát let, vyrábí i letadla

Automobilka General Motors nedávno vyhlásila bankrot a v současné době prochází reorganizací. Americký výrobce automobilů General Motors podepsal předběžnou dohodu o prodeji automobilky Saab švédskému výrobci luxusních vozů Koenigsegg.

Článek

Společnost, pojmenovaná Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Švédská letecká akciová společnost), vznikla už v roce 1937 a jak název napovídá, měla vyrábět letouny pro švédskou armádu. Produkce automobilů začala koncem druhé světové války, prvním modelem byl Saab 92, který se v prototypu představil 10. června 1947.

Sériové vozy s elegantní proudnicovou karosérií, které se začaly prodávat po téměř třech letech zkoušek začátkem roku 1950, měly pod kapotou originální švédský motor - dvouválcový dvoutakt. První tři roky se Saaby stříkaly jen zeleně, protože prý firma měla po válce ve skladech velké zásoby této barvy.

Neslavnější saab, model 99, přišel na trh koncem 60. let. Mezi mezi lety 1969 a 1984 se jej vyrobilo skoro 600 000 kusů. Poháněl ho motor od britské automobilky Triumph, doplněný později i turbodmychadlem - právě přeplňované benzinové motory se staly jedním z poznávacích znamení Saabu.

Saab spolupracoval s Fiatem a později s GM

V 80. letech prošla firma hlubokou krizí, ze které jí nepomohla ani spolupráce s Fiatem, jejímž výsledkem byla čtveřice vozů Saab 9000, Fiat Croma, Lancia Thema a Alfa Romeo 164. Nakonec byla automobilová divize oddělena od mateřského koncernu Saab-Scania a v roce 1989 skončila polovina akcií v rukou General Motors. Zbytek koupil GM v roce 2000.

Od poloviny 90. let sdílely nové saaby řadu dílů s jinými vozy koncernu, například s Opelem Vectra. V saabech se objevily i naftové motory, do té doby je firma nenabízela.

Saaby jsou na českých silnicích vidět minimálně, jde o vozy, které se kupují více srdcem než hlavou. V Česku má Saab oficiální zastoupení, v současné době nabízí modely 9-3 Sport Sedan, 9-3 SportCombi, 9-3 Cabriolet, 9-3X a 9-5 Combi.

FOTO: Saab

Související články

Výběr článků

Načítám