Hlavní obsah

Přátelé motocyklů značky Jawa měli sraz v Ledcích

6. 9. 2020, 9:10
Novinky, Dana Ehlová

Ve východočeské obci Ledce žije 350 obyvatel, ale tento počet se v sobotu 5. září mnohonásobně zvýšil. Do vesnice na pomezí rychnovského a královéhradeckého okresu totiž zamířilo několik set majitelů strojů značky Jawa a spolu s nimi také stovky milovníků motocyklů a vůně spáleného benzínu.

Foto: Dana Ehlová

Motocykly zaplnily celý areál v Ledcích.

Článek

Uskutečnil se tu již 5. sraz přátel této kdysi světově proslulé značky, jejíž zakladatel František Janeček se 23. ledna 1878 narodil v místní části Klášter nad Dědinou. Spanilá jízda k rodnému domu českého konstruktéra, vynálezce a průmyslníka je proto jaksi samozřejmě neodmyslitelnou každoroční součástí srazu.

Foto: Dana Ehlová

Jeden z nejstarších vystavených modelů Jawy

I když měli pořadatelé z Klubu netradičních nápadů podle slov jednoho z pořadatelů Honzy Šmídy před začátkem srazu „pouhou“ stovku přihlášených, sobota potvrdila pravidlo předchozích let a celý areál se nakonec zaplnil více než 350 naleštěnými stroji i těmi, co právě jejich majitelé vytáhli někde ze zaprášené kůlny.

Byla to velká galapřehlídka typů, kubatur i roků výroby. Nechyběl nejstarší motocykl vyrobený pod značkou Jawa  - model 500 OHV z roku 1930, ale i naprosté „jawácké“ batole z roku 2018. Návštěvníci obdivovali Péráky, Pařezy, Pionýry, Speciály, Stadiony, ale i Jawy s globálními názvy jako Vintage nebo Californian.

Prahou projely stovky burácejících harleyů

AutoMoto

Zatímco pánové se soustředili na technické detaily, probírali průběh renovace a navzájem si vyměňovali zkušenosti, dámy obdivovaly dokonalou barvu, lesk, kožené doplňky a kdo ví, co ještě.

Zkrátka spokojen byl každý, dokonce i vyznavači automobilů, neboť prostor k představení dostali také čtyřkoloví veteráni, mezi kterými doslova zářil teprve nedávno dokonale zrenovovaný Chrysler, vyrobený v roce 1928, letos zřejmě nejstarší vystavený exponát.

Foto: Dana Ehlová

Chrysler z roku 1928

Sraz přátel Jawy ovšem není jen o motorkách či autech, je to celodenní show, do níž chytré a osvícené hlavy z Klubu netradičních nápadů vkládají to nejlepší, co se za desítky let pořádání vesměs úspěšných akcí naučily.

Foto: Dana Ehlová

Průvod na mole – pocta zakladateli značky Jawa

A tak krátce před polednem excelovali členové spolku na mole uprostřed koupaliště coby ochotníci v několika scénkách vzpomínek na staré dobré časy.  Tato část vyvrcholila průvodem všech herců, kteří červenobílými mávátky, transparenty S Jawou na věčné časy nebo Ať žije Jawa a velkým portrétem zdejšího nejslavnějšího rodáka připomněli, oč tu vlastně běží.

Akce se od prvního ročníku stala poctou Františku Janečkovi, bez jehož invence, schopností a odvahy by se značka Jawa nikdy nenarodila. To, že spanilá jízda k jeho rodnému domu, položení květin u pamětní desky a minuta ticha vyvolává v otrlých chlapech na motorkách emoce, při kterých jim vlhnou oči a oni se za to nestydí, dokazuje, že si umíme vážit ryze českých věcí a jsme na ně právem hrdí.

Reklama

Výběr článků