Hlavní obsah

Test Peugeotu iOn: dotek budoucnosti

12. 1. 2011, 9:44
Novinky, Martin Žemlička

Peugeot začal koncem loňského roku prodávat elektromobil iOn, několik vozů si objednal ČEZ, jinak je iOn za cenu kolem 800 000 korun prakticky neprodejný. Přesto jde o důležitý krok k zbavení se závislosti na fosilních palivech. V ulicích Prahy jsme vyzkoušeli malé, stoprocentně elektrické mini-auto.

Test Peugeot iOn - elektromobilVideo: Novinky

 
Článek

Peugeot iOn je technicky prakticky stejný jako Mitsubishi i-MiEV. Elektromobil totiž společně vyvíjelo evropské PSA (Peugeot Citroën) a japonské Mitsubishi. Výsledkem jsou tři elektromobily, které se liší v podstatě pouze přední maskou.

Elektromobil je vybaven motorem s výkonem 47 kW (64 k), kterého dosahuje při 6 000 otáčkách. Maximální točivý moment dosahuje 180 Nm při 2 000 otáčkách. Výkon je přenášen na zadní kola přes jednorychlostní redukční převodovku.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Peugeot iOn

Napájení motoru zajišťují baterie typu Li-ion, umístěná ve střední části vozu. Tyto baterie, které používají i mobilní telefony, tvoří 88 článků o kapacitě 50 Ah. Baterie netrpí paměťovým efektem, takže se nesnižuje jejich životnost. Dojezd činí zhruba 130 kilometrů.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Peugeot iOn

Když jsme iOn testovali, ukazoval teploměr pět stupňů pod nulou. Pokud budete v kabině topit, dojezd klesne z původních 130 kilometrů na 70 až 80. Tak je to v elektromobilu se vším, ať už zapnete stěrače nebo rádio, spotřebovává to kapacitu baterií. Reálný dojezd při městské jízdě je 70 – 90 kilometrů, na „papírových“ 130 km rovnou zapomeňte.

Pohon zadních kol

Peugeot iOn má poháněná zadní kola, takže na sněhu je s ním jízda docela zábavná, trakce zadních kol byla i při rozjedu do relativně prudkého zasněženého kopce velmi dobrá. Ale to asi nebude ten pravý důvod koupě elektromobilu.

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Peugeot iOn

Jak se s elektromobilem jezdí? Pomineme-li nabíjení (baterie se na plnou kapacitu pomocí klasické 220 V zásuvky dobijí během šesti hodin, na 80 procent kapacity se dobijí za 30 minut), pak překvapí především ticho. Vzhledem k tomu, že je zde elektromotor a nikoliv spalovací motor, slyšíte jenom tiché šumění. Trochu to připomíná moderní tramvaje.

Kladem je bezpochyby prostorná kabina, dva cestující se sem vejdou bez problémů a ještě zbude docela dost místa pro zavazadla. Dobře přístupný zavazadelník nabídne 160 litrů.

Ve městě svižný

Peugeot iOn je vzhledem ke své hmotnosti i tvaru karoserie docela svižným autem, v provozu jsme si rozhodně nepřipadali jako „brzdy“. Schopnost akcelerovat mimo městské ulice je ve vyšších rychlostech horší, odpich ve městě je ale plně vyhovující. Také tlumení rázů je i na rozbité vozovce dobré, potěší i dobré dílenské zpracování (které o sobě nedává vědět ani na sériích krátkých příčných nerovností). Interiér působí hodnotně, volant nicméně nelze nastavovat.

Peugeot iOn je příliš drahý a má příliš malý dojezd. Stejně jako všechny elektromobily na trhu. Vzhledem k velmi vysoké ceně a omezeným možnostem pro nabíjení nelze čekat komerční úspěch. Jde nicméně o jednu z cest, které je nutné urazit, aby se snížila naše závislost na ropě. To, zda jde v případě elektromobilů o slepou cestu, dnes nelze s jistotou říci...

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Peugeot iOn

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor:synchronní elektromotor
Max. výkon:47 kW (64 k) při 8000 ot./min.
Max. točivý moment:180 Nm při 2000 ot./min.
0 - 100 km/h:15,9 s
Nejvyšší rychlost:130 km/h
Průměrná spotřeba:dojezd na jedno nabití - max. 150 km
Pohotovostní hmotnost:1120 kg
Poháněná náprava:zadní
Cena základní verze:780 000 Kč

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků