Hlavní obsah
 

Zajatý Přemysl si nejspíš polohu hradu Týřov nevychutnal, turisté ano

Stojí na skále vysoko nad hladinou Berounky. Kdysi sledoval, jestli se neblíží nebezpečí, dnes už jen s porozuměním pozoruje vodáky a návštěvníky, kteří se vydali k němu do kopce nad místem, kde se do řeky vlévají čisté vody Úpořského potoka. Řeč je o hradu Týřov.

 
Zajatý Přemysl si nejspíš polohu hradu Týřov nevychutnal, turisté ano

Ze středočeských Skryjí, malebné obce na území CHKO Křivoklátsko, jsou to ke hradu zhruba dva kilometry. Pěšina opatřená žlutou turistickou značkou nejprve od kostela skočí do hlubiny k Berounce – a pak již kopíruje její pravý břeh. A nabízí krásnou procházku místy, kde vládnou stromy a odkud jsou krásné výhledy na řeku. V létě plnou barevných lodí a záběrů pádel.

Výhled na Berounku z Týřova

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Úpořský potok se z údolí a ze sevření skvostných zelených vrchů objeví takřka znenadání. Pak již zbývá jen pár kroků k dřevěné lávce, o trochu víc kroků do kopce – a jste na místě, kde vás osloví historie. Ovšem nejen ona. Výhled na Berounku je odtud úchvatný. Jistě jej oceníte. Určitě mnohem víc než Přemysl, syn krále Václava I. (a budoucí král Přemysl Otakar II.), který sem 20. září 1249 přijel požádat o milost po své rebelii a byl zatčen a uvězněn...

Zmíněný Václav I. byl „otcem“ i tohoto hradu, o němž se uvádí, že byl vybudován v první polovině 13. století. Odborné prameny zdůrazňují, že se jednalo o hrad víc než významný – a také důmyslně opevněný. Podobně jako Konopiště je na území Česka tou nejlepší ukázkou tzv. francouzského kastelu. Byl tak pevný, že se mu vyhnula i husitská vojska. Jen ve spodní části míval šest věží, jež umožňovaly i boční střelbu.

Hrad Týřov

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Ovšem ani přepevný hrad není imunní vůči vleklému útoku, který představuje zanedbávaná péče. A tak již ve druhé polovině 16. století se o Týřovu píše jako o objektu pustém.

Po necelém půltisíciletí tu nad Berounkou zbyla působivá hradní zřícenina. K poznání jsou torza věží, palácových zdí a hradeb, turisty tu ovšem těší i již zmíněná vynikající vyhlídka na Berounku, na most u Skryjí a spoustu malebných vrchů. Jeden z nich, jmenuje se Vápenný, se tyčí přímo nad hradem a překonává jeho nadmořskou výšku o dalších odhadem sto metrů.

Pohled od hradu Týřova

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Přitažlivost této části středních Čech navíc násobí fakt, že v blízkém okolí se nacházejí další skvělé turistické cíle. Daleko to není k hradu Křivoklát, o mnoho blíž na návštěvníky čekají známá Skryjská jezírka, přímo v obci je muzeum, jež mj. připomíná, že jsme v lokalitě, kde své první vykopávky pravěkých zkamenělin prováděl Joachim Barrande.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků