Hlavní obsah
Historický snímek bombardování Pardubic 24. srpna 1944 Foto: Profimedia.cz

Východočeské muzeum odhalí v nové expozici Pardubice v troskách

Východočeské muzeum připravuje výstavu k 70. výročí náletů na Pardubice. Představí život zdejších obyvatel v roce 1944, kdy se část města ocitla v troskách. Bombardování spojeneckých vojsk nepostihlo jen strategické cíle, zemřely stovky civilistů. Výstava bude ve Východočeském muzeu k vidění od dubna do října letošního roku.

Historický snímek bombardování Pardubic 24. srpna 1944 Foto: Profimedia.cz
Východočeské muzeum odhalí v nové expozici Pardubice v troskách

„Před mnoha lety jsme měli výstavu k výročí náletů, která si všímala roku 1944 v Pardubicích po vojenské stránce. Nová výstava bude z pohledu civilního obyvatelstva," uvedla kurátorka Renáta Tetřevová.

Pardubice měly tři významné strategické cíle, Fantovu rafinerii minerálních olejů (dnešní Paramo), letiště a železnici. Bomby během tří náletů zabily nebo zranily stovky lidí a z části města zůstaly jen ruiny. „Nálety nepostihly jen průmyslové objekty, ale těžce poškodily celou infrastrukturu města a samozřejmě výrazně ovlivnily život civilního obyvatelstva,“ potvrdila Tetřevová.

První nálet zasáhl město v noci z 21. na 22. července a zničil kvůli navigační chybě převážně obytnou čtvrť na východním okraji města. Druhý nálet 24. srpna už mířil přímo na továrnu, nádraží a okolní průmyslovou oblast. Také při třetím náletu 28. prosince spadly letecké bomby na rafinerii a tentokrát ji poškodily natolik, že se v ní až do konce války nevyrábělo.

TIP: Do expozic Východočeského muzea v Pardubicích můžete zavítat během celého roku denně kromě pondělí mezi 10:00 a 18:00.

Výstava ukáže návštěvníkům domácí potřeby, exponáty z civilní a protiletecké obrany nebo dobové fotografie. Například na jednom ze snímků jsou dvě malé dívky sedící na kufru, jedna z nich pláče, a za nimi je zřícený dům. Muzeum také oslovuje pamětníky, kteří mají doma upomínky na válečnou dobu.

Může se Vám hodit na Firmy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků