Hlavní obsah

Velké Karlovice: za frgálem, ovcemi i mořem do nejdelší obce u nás

„Teď mě, prosím, omluvte, musím zvonit poledne.“ Mladá průvodkyně na chvíli opouští skupinu turistů, kteří v jejím doprovodu obdivovali interiér starého dřevěného kostela, a za zpěvu modlitby rozhoupá kostelní zvon. Fotoaparáty náhle zůstávají „němé“, nikdo se ani neodváží rušit křehké kouzlo okamžiku. Takové jsou Velké Karlovice.

Velké Karlovice: za frgálem, ovcemi i mořem do nejdelší obce u nás

Moderní doba sice horskou vesnici na hranici se Slovenskem v Beskydech proměnila v častý cíl turistů, místním lidem ale nevzala odvěký vztah ke krajině a úctu k tradicím.

Ačkoli mají jen asi 2500 obyvatel, rozlohou 80 kilometrů čtverečních patří Velké Karlovice mezi největší obce v zemi. Říká se, že jsou i nejdelší - než projedete od jedné cedule ke druhé, urazíte přes 10 kilometrů.

Údolí Vsetínské Bečvy je v tomto koutě Zlínského kraje poseto usedlostmi na stráních, v nichž se nezřídka stále hospodaří, pastvinami s ovcemi i neporušenými lesy. Návštěvníky většinou uchvátí, že přes stavitelský boom tu neuvidíte kýčovité podnikatelské baroko. Vyrůstají tu dřevěnice zapadající do koloritu krajiny. Tyto mile starosvětské detaily v kombinaci s moderními vymoženostmi sem lákají stále více turistů.

Po cyklodálnici podél řeky Bečvy

Právě ve Velkých Karlovicích začíná jedna ze tří větví cyklostezky Bečva – „cyklodálnice“, která vede napříč Zlínským a Olomouckým krajem a měří celkem 141 kilometrů. Nový 40 kilometrů dlouhý úsek z Velkých Karlovic do Vsetína byl zprovozněn začátkem června. Vede převážně po asfaltu či dlažbě mimo silnici. Díky malému převýšení jízdu zvládnou i děti či senioři.

Navíc mohou putování proložit řadou zastávek v hospůdkách či u pamětihodností. K těm nejzajímavějším patří právě karlovický dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z poloviny 18. století. Barokní stavba s neobvykle členitým půdorysem je v létě denně mimo pondělí otevřená pro prohlídky s průvodkyní. Dozvíte se třeba, že byl kostel postaven místními tesaři bez použití kousku kovu, nebo že jej Karlovjané zbudovali v místě, kde kdysi v létě jako znamení napadla závěj sněhu.

Vedle kostela, v bývalém kupeckém domě, je Karlovské muzeum. Tady nahlédnete do staré vesnické světničky či kuchyně, uvidíte také starý betlém nebo – v souladu s lyžařskou historií Velkých Karlovic – i malou výstavku starých lyží a lyžařských bot.

Foto: Právo

Bazény s jeskyní, golf i rozhledna

V Karlovicích je ale zajímavostí ještě mnohem víc. Za pilou objevíte bývalé fojtství, jehož kopie dnes stojí ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Nejenže se v něm dosud hospodaří, ale příležitostně tu koupíte i ovčí sýr.

U pošty nasajete sladkou vůni. V uličce se ukrývá pekařství Valašské frgály, známé letitým bojem za zapsání ochranné známky pro frgály u evropské komise. Peče se tu velmi chutně, v souladu s tradicí. Napadlo by vás, že k výrobě nejprodávanějších hruškových frgálů se nesmějí používat čerstvé hrušky? Musí se nejprve sušit a potom pracně přetvořit na povidla, výsledek ovšem stojí za to.

Kryté moře

Milovníky koupání potěší, že ke karlovickému venkovnímu koupališti letos přibylo „kryté moře“ - areál termálních bazénů Horal se slanou vodou vyhřívanou až na 36 °C. Můžete si zaplavat ve 20 metrů dlouhém bazénu, ale také se „svézt“ v divoké řece kolem jeskyně či se nechat masírovat tryskami. Speciální bazének mají i nejmenší děti.

V obci nechybí ani lanový park, tenisové kurty či minigolf, sjezdovka Razula se v létě mění v trať pro cyklisty, novinkou je devítijamkové golfové hřiště u hotelu Horal v resortu Valachy. Nevynechejte ani rozhlednu Čarták, která se tyčí 250 metrů od hotelu Sůkenická, krásný výhled je i z kopce Soláň.

Vedle toho můžete krajinu obdivovat i při pěších či cyklistických túrách, možností pro výlety různé náročnosti je nespočet. Děti navíc baví, že občas potkají ovečky na pastvinách či koně.

Frgály
Sladký koláč z kynutého těsta neboli frgál, je valašským fenoménem. Není vůbec jednoduché jej připravit.
Tipy na akce
12. – 14. 8.Mezinárodní folklórní festival Léto na Soláni a ve Velkých Karlovicích
12. 8. Valachy Man (triatlon)
20. 8.Řemeslný den u Karlovského muzea
28. 8.Napříč hudbama (dechovky)
 3. - 4. 9.Dětský folklórní festival

Rady na cestu


Jak se tam dostat

Velké Karlovice leží těsně u bývalé česko-slovenské hranice ve Zlínském kraji. Z Čech nebo jihu Moravy je autem nejpohodlnější cesta po dálnici ke Zlínu a odsud přes Vsetín. Ze severu Moravy jsou Velké Karlovice dobře dostupné přes Rožnov pod Radhoštěm. Dojet sem můžete i autobusem a také vlakem s přestupem ve Vsetíně.

 

Ubytování

Na webu obce www.velkekarlovice.cz je možné vybírat z více než 80 nabídek – ubytování v soukromí, v pronajímaných chalupách či penziónech až po komfortní čtyřhvězdičkový hotel Lanterna. Ceny začínají dle vybavení už na 100 Kč za noc a osobu.

 

Cyklistika, turistika

Přehled o trasách či nabídku organizovaných akcí najdete na: www.trails.cz

 

Tipy na pěší túry: 

www.velkekarlovice.cz,

www.vychodni-morava.cz

Mapy a informace získáte v Informačním centru u Karlovského muzea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků