Hlavní obsah
Naučná stezka Svatojánské proudy je plná romantických míst. Foto: Roman Mašín

Turisté na naučných stezkách pomohou i potřebným

Obyčejné značené trasy už dnes mnohým turistům nestačí, a tak se stále víc objevují takzvané naučné stezky. Jsou to značené turistické trasy, které návštěvníky seznamují s přírodními či kulturními zajímavostmi dané oblasti. Lidé na nich navíc mohou pomáhat potřebným.

Naučná stezka Svatojánské proudy je plná romantických míst. Foto: Roman Mašín
Turisté na naučných stezkách pomohou i potřebným

Naučné stezky ale nejsou určeny pouze pěším, jsou součástí i dnes tak populární cykloturistiky. Na stezkách jsou většinou umístěny informační tabule, jsou tam vybudována i dětská hřiště, kde si rodiče mohou odpočinout a děti vybít svou energii.

Naučné stezky propojují turistiku a poznávání, pro děti jsou tak ideální formou nabývání nových vědomostí během prázdnin. A protože žijeme v době digitální, mohou turisty po naučných stezkách provést také aplikace pro mobilní telefony.

Například EPP – Pomáhej Pohybem od ČEZ. Ta funguje i jako běžný sports tracker, který si uživatel jen stáhne do svého telefonu a pak chůzí, během nebo třeba i tancem sbírá body, které připíše některému z charitativních projektů nasazených v aplikaci. Na finanční částku pro příslušnou neziskovku je poté převede Nadace ČEZ.

Zvířata i přírodní galerie

Ve Středočeském kraji je velmi oblíbená naučná stezka Svatojánské proudy. Vede romantickým skalnatým údolím Vltavy, v místech bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradou, mezi obcemi Štěchovice a Nové Třebenice.

Začíná ve štěchovické ulici Na Buku na trase modré turistické značky. Prochází osadou Ztracenka, jež sehrála významnou roli v historii českého trampingu. Stezka má délku 6 km.

Ve středních Čechách je i Riegrova naučná stezka údolím Jizery. Návštěvníci díky ní objeví údolí Jizery s přírodní památkou Galerie a přírodní rezervací Údolí Jizery a Bítouchova. Zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky. Začíná v obci Bítouchov, měří 3,5 km.

V Plzeňském kraji je proslulá naučná stezka Povydří: Antýgl–Čeňkova Pila. Vede šumavským národním parkem v údolí říčky Vydry. Začíná v Čeňkově Pile, končí u silničního mostu pod Antýglem. Povydří je považováno za nejkrásnější část Šumavy. Trasa je dlouhá 7,5 kilometru.

Lesní zoologickou zahradu s uměleckými řemesly propojuje v Plzeňském kraji Ždírecká zoo. Na zvířata si mohou turisté nejen sáhnout, ale v některých případech se nechat třeba i povozit. Všechny umělecké prvky jsou opatřeny QR kódy, které návštěvníky navedou na jejich popis na webu. Za vstup do zoo se neplatí, areál je bezbariérový.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků