Hlavní obsah
Zámek Nelahozeves Foto: Miroslav Šára, Novinky

S kamerou na cestách: Rytířský sál a další skvosty zámku v Nelahozevsi

Když se řekne Nelahozeves, každý spíše než obec severně od Kralup nad Vltavou automaticky v mysli nalezne skladatele Antonína Dvořáka respektive jeho rodný dům – a zároveň i zámek. Oba objekty na sebe pohlížejí docela zblízka.

Zámek Nelahozeves Foto: Miroslav Šára, Novinky
S kamerou na cestách: Rytířský sál a další skvosty zámku v Nelahozevsi

S kamerou se dnes sice budeme věnovat zejména zámku, ale na úvod jsme se v Nelahozevsi přece jen podívali k Dvořákově soše. Stojí v těsném sousedství Dvořákova rodného domu i blízkého kostela. A nyní již vzhůru na zámek.

Zámek postavený ve druhé polovině 16. století královským dvořanem Floriánem Griespekem z Griespachu stojí na vyvýšeném místě, odkud s patřičným nadhledem pozoruje nejen obec, ale i vltavský tok pod sebou.

Panství společně se zámkem již v roce 1623 přešlo do majetku rodu Lobkowiczů. Zámek ve svém držení měli roudničtí Lobkowiczové nepřetržitě do roku 1949, na počátku 90. let se objekt vrátil zpět do jejich vlastnictví.

Nelahozeves A

Video: Miroslav Šára, Novinky

Kromě Dvořákova rodného domu a umělcovy sochy jsme se prostřednictvím objektivu podívali na zámecké exteriéry, takže nyní nebude od věci, když nahlédneme také dovnitř. Zámek toho nabízí k vidění skutečně hodně.

V první řadě jedinečnou expozici Umění šesti století. Tu kromě kolekce španělských renesančních portrétů tvoří díla umělců jako byli L. Cranach st. i ml., P. Breuguel st., P. Veronese, P. P. Rubens a další. Mezi unikátní exponáty patří rovněž hudební nástroje a manuskripty W. A. Mozarta či L. van Beethovena.

Ke skvostům, s nimiž se tu návštěvník má šanci setkat, patří kromě obrazů také umělecké předměty ze zlata, stříbra, porcelánu a fajánse, vzácné knihy, rukopisy... A také historické zbraně. Zdejší sbírka patří k největším v Evropě.

Nelahozeves B

Video: Miroslav Šára, Novinky

S kamerou se ještě podíváme do jídelny a Rytířského sálu. Zejména ústřední sál zvaný Rytířský – prostupuje oběma patry severovýchodního zámeckého nároží – je zdejší skutečnou interiérovou perlou. Do oka tu padnou zejména renesanční štukové reliéfy na stropě, nástěnné malby a majestátní pískovcový krb.

I v době tzv. po sezóně je možné se do zámku podívat. Jednou z blízkých možností bude Advent na zámku Nelahozeves, který se uskuteční v sobotu a neděli 27. a 28. listopadu – vždy od 9 do 17 hodin.

Adventní slavnosti zde letos vstoupí do svého pátého ročníku. Program bude mj. zahrnovat prodej různých řemeslných výrobků s vánoční tematikou, vánoční dílny, adventní koncerty... Chybět pochopitelně nebudou ani prohlídky zámecké expozice za asistence průvodců v dobových kostýmech. V Rytířském sále se představí Sváťovo dividlo, čili klasické loutkové divadlo.

Na nádvoří i v zámeckém sklepení budou nabízeny speciality zámecké kuchyně, počítá se i s ochutnávkou výběrových lobkowiczkých vín.

Nelahozeves C

Video: Miroslav Šára, Novinky

PŘÍŠTĚ se podíváme k severním sousedům do Německa, vyrazíme do Drážďan. Město na Labi nabízí spoustu architektonických památek – mj. se podíváme do barokního komplexu Zwinger a vystoupáme na vrchol chrámu Frauenkirche, který turistům slouží i jako skvělá rozhledna.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků