Hlavní obsah
Vápencové skály pražského Prokopského údolí Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Pražský „Prokopák“ slaví výročí

Ve čtvrtek 28. prosince 1978 bylo vyhlášeno státní přírodní rezervací území mezi pražskými Jinonicemi a Zlíchovem na obou stranách Prokopského údolí včetně Dívčích hradů. Vede tudy řada turistických stezek, které obklopují jeskyně, bohatá příroda i naleziště zkamenělin.

Vápencové skály pražského Prokopského údolí Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Pražský „Prokopák“ slaví výročí

Prokopské údolí, které se před 35 lety stalo státní přírodní rezervací, je bezesporu jednou z nejvýznamnějších přírodních oblastí, které se v Praze nacházejí. Leží v nadmořské výšce 220 až 330 metrů a rozprostírá se na 101,5 hektaru. „Prokopák“, jak se tomuto údolí často říká, je domovem desítek druhů ptáků, savců i teplomilného hmyzu.

Někde mají lavičky, tady lehátko ze dřeva

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Turisté sem ovšem nemíří jen za přírodou. Oblast, geologicky patřící k Českému krasu, je také bohatá na naleziště zkamenělin. Pozorní návštěvníci mohou natrefit například na trilobity nebo další nálezy odkazující na hlubokou minulost zdejší krajiny.

Osídlení je v této oblasti prokázané už z mladší doby kamenné. Po pravěkých lidech sem přišla řada dalších obyvatel. Mnohé turistické výpravy se proto do Prokopského údolí vydávají právě za rozvětvenou historií.

Naučná stezka vznikla v roce 2011

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Prokopským údolím vedou naučné i turistické trasy stejně jako železniční trať do Rudné u Prahy. V 19. století tady probíhala těžba vápence. I tento faktor napomohl vytvořit obraz zdejší krajiny tak, jak ho můžeme vidět dnes.

Anketa
Navštívili jste už někdy Prokopské údolí?
Ano
56.4 %
Ne
21.3 %
Více než jednou
22.3 %
Celkem hlasovalo 427 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků