Hlavní obsah
Löw-Beerova vila Foto: Václav Šálek, ČTK

Výstava Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat byla ve středu zahájena v brněnské Löw-Beerově vile. Veřejnosti bude otevřená od soboty a nabízí pohled do dějin architektury a životního stylu brněnského měšťanstva v 2. polovině 19. století a v počátcích 20. století, jak uvedla Petra Svobodová, která má správu vily jako pobočky Muzea Brněnska na starosti.

Löw-Beerova vila Foto: Václav Šálek, ČTK
Löw-Beerova vila zve do světa brněnského měšťanstva

„Expozice vyzdvihuje hospodářské a stavební aktivity Löw-Beerů, které svým významem dalece přesáhly hranice Brna i republiky," řekla Svobodová.

Löw-Beerovi byli židovská rodina, která v Brně vybudovala textilní továrny a výrazně se podílela na průmyslovém rozmachu města. Dcerou Alfreda Löw-Beera byla Greta, provdaná Tugendhatová, které dal otec v roce 1929 část svého pozemku. Na něm poté vznikla slavná funkcionalistická vila Tugendhat. Díky své výjimečnosti se dostala i na seznam památek UNESCO.

Nová expozice v Löw-Beerově vile

Foto: Václav Šálek, ČTK

Většina členů rodiny prchala před nacisty v roce 1939 do Velké Británie, Alfred ještě chvíli zůstal v bývalém Československu a zemřel na útěku. V expozici se návštěvníci seznámí s genealogií rodiny, s postupným růstem vilové čtvrti v Černých Polích a najdou tam také instalaci měšťanské jídelny z přelomu 19. a 20. století.

Měšťanská jídelna z přelomu 19. a 20. století

Foto: Václav Šálek, ČTK

„Atmosféru textilní továrny kolem roku 1900 navodí instalace vytloukacího stroje s drobnějšími exponáty, které se vztahují k vlnařství. Ty jsou z Technického muzea v Brně," uvedla Svobodová.

Expozici dějin architektury pomohli vytvořit studenti tohoto oboru na VUT. „Máme zde přes 10 modelů, které dokládají vývoj od pozdního historismu přes secesi až po funkcionalismus," uvedla Svobodová.

Expozice s názvem Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat

Foto: Václav Šálek, ČTK

Náklady na expozici činily 4,4 milióny korun. Podařilo se na ni získat evropskou dotaci 2,3 miliónu, zbytek zaplatil Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem Muzea Brněnska. Löw-Beerova vila je jednou z čtveřice slavných a již opravených a přístupných brněnských vil z konce 19. a první poloviny 20. století.

Dalšími jsou vila Tugendhat, vila Stiassni a Jurkovičova vila. Majitelem každé z nich je jiná instituce, snaží se však spolupracovat, mimo jiné i v rámci propagace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků