Sloní trus může být surovinou pro výrobu papíru vzhledem k poměrně nedokonalému trávení těchto zvířat, které způsobuje, že značná část pozřené vlákniny zůstává nestrávena. V domovině asijských slonů je možnost využití sloního trusu pro výrobu papíru dobře známa. Například na Srí Lance jsou podobné výrobny jako ta pražská turistickou atrakcí.

Výroba papíru ze sloního trusu

Výroba papíru ze sloního trusu

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Nejobtížnější bylo vytvořit funkční postup, řekl náměstek útvaru kontaktu s veřejností Jiří Malina. Postupovalo se cestou pokusů a omylů, během níž se například zjistilo, že je nutno brát ohled na roční období. „Sloni mají jinou stravu v létě, jinou v zimě," poznamenal. Vlastnosti směsi, která vznikne, mění i detaily výrobního postupu. „To všechno jsou nuance, které mohou strašně ovlivnit výsledek," řekl.

Papírnické dílny

Zoologická zahrada bude na výrobě spolupracovat s výrobnou ručního papíru ve Velkých Losinách na Šumpersku. Tam se budou z připravené směsi připravovat granule papíroviny pro další zpracování přímo v zoo. Před tím se sloní trus smíchá s vodou ve stavební míchačce a několikahodinovým vařením a následným scezením se získá potřebná vláknina.

Lisování sloního papíru

Lisování sloního papíru

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Dezinfikovaná směs pak v barelech poputuje do Velkých Losin. Z granulí rozmíchaných s vodou na kaši si pak mohou návštěvníci v zoo vyrobit sloní papír. Standardní dílny, které budou trvat asi 45 minut, se budou konat dvakrát denně s výjimkou pátku. Ten je vyhrazen pro několikahodinový program spojený s komentovanou prohlídkou Údolí slonů.

Přísady na výrobu tzv. sloního papíru

Přísady na výrobu tzv. sloního papíru

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Pondělí od 9.30 a od 11.00 bude určeno pro hodinový program pro žáky základních a středních škol. Zájemci se mohou objednat na webu zoo. Budova papírny má zastavěnou plochu 57 metrů čtverečných se dvěma zastřešenými terasami. Celkem stála 4,4 miliónu korun, z toho necelé tři milióny má hodnotu vlastní výrobna sloního papíru.