„Během pondělka a úterka by pracovníci stavební firmy měli starý most zcela rozebrat, na jeho místě bude postaven most nový. Stihnout by se to mělo během tohoto měsíce," řekl kastelán Jan Lauro. I přes opravu vstupního mostu je hrad návštěvníkům přístupný, o nadcházejících víkendech se do hradu dostanou přes výpadní branku. Počítat však musejí se schody.

Vstupní most byl v havarijním stavu. „Dřevěnou konstrukci původního mostu napadla houba a kovová konstrukce dožila. Nyní už jsou na nových místech ocelové nosníky pozinkované, doufám tedy, že nás přežijí," doplnil kastelán.

Oprava mostu na Helfštýně

Aktuální oprava mostu na Helfštýně

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Na hradě nedávno skončila oprava třetího mostu, který byl rovněž v havarijním stavu. Hrad byl i přes stavební úpravy otevřen, návštěvnická trasa však vedla přes výpadní branky. Náklady na opravu třetího mostu dosáhly téměř půl miliónu korun.

Opravy začaly už v minulých letech

Další dva mosty se na hradě naposledy opravovaly na jaře roku 2012. Stavebníci tehdy sundali most, který vedl návštěvníky na palácové nádvoří. Po jeho rekonstrukci opravili i most nad druhým hradním příkopem. Náklady tehdy dosáhly 900 000 korun. Sezóna na Helfštýně zatím nekončí, v listopadu je otevřen o víkendech.

Poslední velká akce se zde konala na konci srpna, kdy na tradiční setkání uměleckých kovářů z celého světa Hefaiston přišlo za víkend rekordních 13 000 lidí. V porovnání s loňským rokem jich bylo zhruba o 2000 více. Branami hradu prošlo letos podle kastelána bezmála 90 000 návštěvníků.