„Činností teď probíhá hodně. Doděláváme stavbu a už chystáme i provozní záležitosti," uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta. Stavební práce skončí v listopadu a do konce roku se bude instalovat vybavení expozic.

„V lednu a únoru plánujeme zkušební provoz, abychom byli připraveni na ostrou sezónu," dodal Vojta.

Projekt má návštěvníky vést od minulosti do budoucnosti. Roční návštěvnost centra by se měla dostat k 50 000 lidí. Stavba začala poklepáním základního kamene loni v září. Kvůli expozicím se rekonstruuje zchátralý statek, který kdysi patřil rodu Mitrovských. Replika horácké vsi se sedmi staveními i futuristická pyramida vznikají v jeho sousedství.

Pokročila i stavba ekopavilonu ve tvaru pyramidy.

Pokročila i stavba ekopavilonu ve tvaru pyramidy.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

„Na panském dvoře jsou kompletně osazena okna, dveře a zabetonovány podlahy, dále jsou dokončeny venkovní i vnitřní hrubé omítky," přiblížil Vojta aktuální stav. Na řadu už přišla i dlažba a obklady.

Akademický malíř Tomáš Rossí začne obnovovat na statku původní výmalbu zdí v budoucí expozici přibližující panské bydlení a ve štítu nad průchodem do skanzenu.

Na bývalém panském dvoře jsou v Bystřici nad Pernštejnem dokončeny hrubé omítky.

Na bývalém panském dvoře jsou v Bystřici nad Pernštejnem dokončeny hrubé omítky.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

U ekopavilonu, v němž budou čtyři podlaží, dělníci pracují na obvodovém plášti ze dřeva a oceli. Stavení ve skanzenu jsou vyzděna, kamnáři v nich teď budují kachlová kamna. Tesaři dokončují zvoničku na návsi. Kromě mlýna, který bude mít funkční vybavení na mletí obilí, tvoří vesničku selský dvorec a stavení ševce, tkalce, včelaře a hrnčíře.

Na obnovené nádvoří panského dvora se lidé dostanou už příští měsíc. O víkendu 20. a 21. září tam budou Slavnosti brambor.