Prokopské údolí, které se před 35 lety stalo státní přírodní rezervací, je bezesporu jednou z nejvýznamnějších přírodních oblastí, které se v Praze nacházejí. Leží v nadmořské výšce 220 až 330 metrů a rozprostírá se na 101,5 hektaru. „Prokopák“, jak se tomuto údolí často říká, je domovem desítek druhů ptáků, savců i teplomilného hmyzu.

Někde mají lavičky, tady lehátko ze dřeva

Do Prokopského údolí lze vyrazit také na podzimní či zimní procházku.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Turisté sem ovšem nemíří jen za přírodou. Oblast, geologicky patřící k Českému krasu, je také bohatá na naleziště zkamenělin. Pozorní návštěvníci mohou natrefit například na trilobity nebo další nálezy odkazující na hlubokou minulost zdejší krajiny.

Osídlení je v této oblasti prokázané už z mladší doby kamenné. Po pravěkých lidech sem přišla řada dalších obyvatel. Mnohé turistické výpravy se proto do Prokopského údolí vydávají právě za rozvětvenou historií.

Naučná stezka vznikla v roce 2011

Na naučných stezkách doprovázejí turisty informační tabule.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Prokopským údolím vedou naučné i turistické trasy stejně jako železniční trať do Rudné u Prahy. V 19. století tady probíhala těžba vápence. I tento faktor napomohl vytvořit obraz zdejší krajiny tak, jak ho můžeme vidět dnes.