Zatímco v minulých letech spolupracoval zámek Děčín na výstavě historických vozů s Muzeem kočárů v Čechách pod Kosířem, letos zapůjčilo exponáty z let 1850 až 1900 Poštovní muzeum v Praze.

Návštěvníci si od čtvrtka budou moci prohlédnout výletní i sportovní kočáry stejně jako ty, jež se používaly k běžnému městskému provozu.

Návštěvníci děčínského zámku budou mít od konce října možnost zhlédnout desítku historických kočárů.

Návštěvníci děčínského zámku budou mít od konce října možnost zhlédnout desítku historických kočárů.

FOTO: Archiv zámku Děčín

Speciálním exponátem je pak šlechtický výletní kočár, který kvůli svým rozměrům dokonce málem neprojel vchodem koníren. Výstava kočárů bude součástí druhého prohlídkového okruhu zámku až do roku 2015.

Velké i malé

Kromě velkých kočárů bude do ledna 2014 děčínský zámek ukazovat také několik desítek exponátů ze soukromé sbírky Miroslavy Šormové. Ta se už téměř 30 let věnuje shromažďování historických kočárků, a to jak klasických dětských, tak i těch, ve kterých se vozily jen panenky.

Celá kolekce, jejíž součástí jsou i kolébky, čítá asi 130 exponátů pocházejících z období mezi lety 1880 a 1980. V zámeckém interiéru bude vystaveno 55 kočárků a 16 kolébek.

Interiér zámku zaplní také dětské stařičké kočárky a kočárky pro panenky.

Interiér zámku zaplní také dětské stařičké kočárky a kočárky pro panenky.

FOTO: Archiv zámku Děčín

Až do konce října je zámek Děčín otevřený denně od 9:00 do 17:00. Od listopadu do konce února se otevírací doba zkrátí na čas mezi 10:00 a 16:00. O víkendech a svátcích se zámek zavře o hodinu později.