V 8:40 vyrazí nostalgický vlak z Českých Budějovic, aby zpět dojel v 18:00. Na jeho cestě do Horní Plané budou moci zájemci přistoupit v Kremži, Zlaté Koruně nebo Českém Krumlově. Právě tam Muzeum Fotoateliér Seidel, které oslavuje své páté výročí otevření, sídlí.

Prosklená stěna v 2. patře domu patří k místnosti, v níž je dodnes fotoateliér.

Budova muzea v českobudějovické Linecké ulici č.p. 64. Dodnes je tu Seidelův fotoateliér.

FOTO: Archiv Muzea Fotoateliér Seidel

A kam, že vláček sveze své pasažéry? Tak třeba do jindy nepřístupného kostela svatého Mikuláše v Boleticích postaveného ve 12. století, dále do Kájova, Polné nebo Hodňova.

Průvodce cestou, která částečně povede také pěšky a autobusem, upozorní na místa, která významný český fotograf Josef Seidel zvěčnil na svých snímcích. Turisté budou moci dnešní realitu porovnat s ukázkami dobových fotografií počátku 20. století.

Prostory ateliéru, kde Josef Seidl fotil portrétové snímky, jsou zaplavené denním světlem, i když je venku podmrakem.

V rámci muzejní expozice se návštěvníci podívají do autentických prostor profesionálního fotoateliéru první poloviny 20. století.

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Fotograf Seidel se vydával do šumavské přírody ve všech ročních obdobích bez ohledu na počasí a nemalou hmotnost tehdejší fotografické techniky. Sobotní cesta po jeho nesmazatelných stopách v jihočeských dějinách zavede turisty nejen na místa, kde Seidel v 1. polovině minulého století tvořil, ale také k informacím o historickém fotografování.

Organizátoři upozorňují na omezenou kapacitu jízdenek a doporučují včasnou rezervaci. Všechny potřebné informace případně najdete zde. Kdo by se nestihl vypravit tentokrát, v sobotu 5. října dostane druhou příležitost. Vlak pojede oblastí Stožecka. Vyrazí v 7:59 z Písku do Nového Údolí a ve 20:00 se vrátí zpět.

Turisté mohou na trase nostalgického vlaku přistupovat.

Turisté mohou na trase nostalgického vlaku přistupovat.

FOTO: Archiv Muzea Fotoateliér Seidel

Během první říjnové soboty budou moci turisté do nostalgického vlaku přistoupit v Protivíně, Číčenicích, Vodňanech, Bavorově, Strunkovicích nad Blanicí nebo také v Prachaticích. Trasa bude opět tematicky zaměřená na Seidlovu fotografickou tvorbu.