Vietnamská socialistická republika (VSR) neboli Vietnam. Už oficiální název prozrazuje, že řeč bude o zemi, v níž vládne komunistická strana. Režim ale v poslední době uvolňuje různé zákazy a nařízení, například povolil soukromé podnikání. A rozhodně se tu nemusíte bát atmosféry strachu, špiclování a podezírání, které si možná pamatujete z Československa před rokem 1989. Nejen v turistických resortech, ale i ve vesnicích mezi místními se určitě budete cítit velice dobře a volně.

Víza

První věc, na kterou musíte před cestou do Vietnamu myslet, jsou víza. Pro cestu je nutný pas s vízem uděleným vietnamským velvyslanectvím v Praze. Základní platnost turistického víza je jeden měsíc, případně po doplatku tři nebo šest měsíců. Pas by měl být platný nejméně 6 měsíců po skončení cesty.
Rozhodně nevyužívejte vietnamské agentury slibující zajištění „visa on arrival“ online, jednají v rozporu s tamními zákony! Naopak s vyřízením víza vám ochotně pomohou a poradí v každé dobré české cestovní kanceláři.

Hoi An Shop

Hoi An Shop

FOTO: Fotoarchiv ACK

Kdy vyrazit

Nejvýhodnějším měsícem pro dovolenou ve Vietnamu je teplotně snesitelný květen bez výrazných srážek, dále únor až duben a říjen. Hodně však záleží na místě pobytu. Je třeba si uvědomit, že Vietnam zabírá od severu k jihu hodně přes tisíc kilometrů. A rozdíly v teplotách dosahující desítek stupňů nejsou žádnou výjimkou.

Jak vypadá typický letní den v jižní polovině Vietnamu, kde je umístěna většina hotelových komplexů? Vysoké teploty jsou znenadání vystřídány krátkým, avšak vydatným lijákem. Stejně tak rychle, jako se oblačnost objevila, se opět rozzáří slunce a během dvou hodin vás ani nenapadne, že lilo jako z konve.

Změna času

Vietnam leží v časovém pásmu, které je posunuté o sedm hodin před standardní GMT a o šest hodin před středoevropským. To znamená, že pokud u nás máme 12 hodin, ve Vietnamu je právě 18 hodin. To platí v zimě, ovšem v létě, kdy u nás měříme letní čas, se posun zmenšuje na pět hodin.

Obchodník na pláži

Obchodník na pláži.

FOTO: Fotoarchiv ACK

Jak nakupovat

Platit se ve Vietnamu dá především dvěma měnami. Tou první je oficiální vietnamské platidlo dong (VND), druhou americký dolar (USD). Dolary je dobré mít vždy u sebe, na některých místech s nimi zaplatíte snadněji.
Nejlepším místem pro výměnu peněz jsou banky ve velkých městech a v hlavních turistických letoviscích, kde navíc nebudete mít problém s bankomatem, kreditní kartou či šekem. Čím více se od nich vzdalujete, tím je kurz horší. To samé platí v případě dalších institucí a obzvláště černého trhu.

Oblečte se na míru, a smlouvejte

A co si z Vietnamu můžete přivézt zajímavého? Možná se budete divit, ale je to na místě a na míru ušité oblečení. Zdejší švadleny jsou kvalitní, pečlivé a levné, určitě tedy neproděláte, když si u nich objednáte oblek nebo šaty. Jeden den si vezmou vaše míry a druhý den si jdete pro hotový výrobek, který si samozřejmě před platbou vyzkoušíte.
Podobně jako v řadě jiných exotických končin je i ve Vietnamu naprosto běžnou, ba dokonce vyžadovanou součástí nákupu smlouvání. Brzy si na ně zvyknete a nebude vám dokonce ani připadat zvláštní, že se smlouvá taktéž v obchodech u zboží opatřeného cenovkou.

Pláže

Vietnamské pobřeží je několik set kilometrů dlouhé, proto není divu, že na něm najdeme velké množství nádherných čistých pláží, z nichž některé představují skutečné klenoty. K nejvyhlášenějším patří ty v centrální části Vietnamu kolem Nha Trang nebo Hoi An a na ostrově Phu Quoc v Thajském zálivu. Nádherné pláže jsou i na jihu u Mui Ne a Vung Tau, ovšem často bývají přeplněné rekreanty.

Blue Ocean Beach

Blue Ocean Beach

FOTO: Fotoarchiv ACK

Opalování

Pod žhavým sluncem je nutné dodržovat všechny zásady opatrného opalování, obzvláště pokud máte světlejší pokožku. Samozřejmostí je dobrý krém na i po opalování. Pláže v turistických resortech jsou vybaveny slunečníky.

Nepříliš dobrá zpráva pro nudisty: v celé zemi platí přísný zákaz pohybu bez plavek, přípustné není ani slunění „nahoře bez“.

Stravování, kuchyně a restaurace

Vietnamská kuchyně je velice vyhlášená svou chutí, svěžestí, pestrostí i originalitou. Jejím základem jsou rýže, sója, dary moře a rybí omáčka nuoc mam. Širokou paletu nápojů tvoří různé čaje, káva a čerstvé ovocné šťávy. Z alkoholu se těší největší oblibě rýžové či takzvané hadí víno, rýžová pálenka a především pivo, které je celkem chutné a vybrat si můžete z mnoha značek.
Stravovat se lze levně a prakticky nonstop na ulici u stánkařů a potulných prodejců i za větší peníze v drahých restauracích otevřených zhruba do 23. hodiny. Záleží na individuálních možnostech a chuti, ale vždy se vyplatí určitá míra obezřetnosti a zdravého rozumu při výběru. Žaludeční obtíže se totiž mohou objevit i po večeři v tom nejlepším podniku a naopak můžete dlouhodobě jíst na ulici bez sebemenších zdravotních problémů.

Očkování a hygiena

I když je Vietnam dalekou exotickou zemí, vládnou tu slušné hygienické podmínky a žádné očkování není povinné. Záleží však, do které oblasti přesně cestujete, v horách se může objevit malárie, na jihu horečka dengue a mimo to je vhodné i očkování proti břišnímu tyfu, žloutence a japonské encefalitidě.
Obecně se nedoporučuje pít kohoutkovou vodu, v každém hotelu i restauraci je však dostatek pitné nebo minerální balené vody.