Téma nezvyklých barev v přírodě jsme otevřeli v článku o jezeře Hillier, které udivuje neuvěřitelně sytou růžovou barvou vody. Podíváte-li se na něj z výšky, těžko věříte svým očím, protože 600 m dlouhá vodní plocha se jen tak nevidí. Magicky působí i další lokality s neobvyklou barvou, zaměříme se na ty s netradiční barvou půdy.

Terasy u vietnamského Mu Cang Chai vypadají jako omalovánky, ovšem nejde o zbarvení půdy. Barvu jim dávají plodiny, které na tamních polích rostou.

Terasy u vietnamského Mu Cang Chai vypadají jako omalovánky, ovšem nejde o zbarvení půdy. Barvu jim dávají plodiny, které na tamních polích rostou.

FOTO: bigstock.com

Na Havaji mají pláže všech barev

První z míst, kde si matka příroda na spletla barvy na paletě a vymalovala je trochu jinak, najdeme na Havaji. Na východě Maui, druhého největšího z Havajských ostrovů, najdeme pláž Wainapanapa, která vás zaujme hned na první pohled. Má totiž černou barvu. V této oblasti nejde o nic zvláštního. Vyhlášené havajské pláže sice mají obvykle bílou nebo žlutou barvu, nicméně černá se tu vyskytuje také často. Může za to sopečná činnost.

Když může být zmrzlina modrá, tak proč ne černé pláže? Lidem se na nich evidentně líbí.

Když může být zmrzlina modrá, tak proč ne černé pláže? Lidem se na nich evidentně líbí.

FOTO: bigstock.com

Havaj je totiž nejen plážovým, ale také vulkanickým rájem. V roce 1916 na největším ze zdejších ostrovů Havaj (zvaném také Velký ostrov) vznikl vulkanický národní park se sopkami s bublajícími krátery a Maunou Loou vysokou 4169 m.

Zcela jinak vypadá slavná pláž Waikiki na ostrově Oahu. Pobřeží je lemováno jemným bílým pískem a i díky tomu se řadí k nejpopulárnějším místům padesátého státu USA. Jeho krásu si návštěvníci vychutnávají rádi z vedlejšího vrchu Diamond Head.

A takhle vypadá standardní havajská pláž.

A takhle vypadá standardní havajská pláž.

FOTO: bigstock.com

Mimochodem na největším z havajských ostrovů, konkrétně na úplném jihu poblíž místa zvaného Ka Lae, najdeme také zelenou pláž. Za její vzhled mohou příměsi olivínu v písku.

Další divy Ameriky hledejte v článku Sedm úžasných divů USA: Patří mezi ně superpřehrada i ikonický oranžový most

Bělostná pláň v Bolívii je větší než jižní Čechy

Když už jsme narazili na bílé pláže, podíváme se do oblasti, kde to po celý rok vypadá jako na pólech. Přestože se oblast nachází v podobné zeměpisné délce jako namibijské pouště nebo brazilská pláž Copacabana, je tu neustále bílo. Jedná se o bolivijský Salar de Uyuni, největší solnou pánev na světě. Rozkládá se na ploše 10 582 km2, což je víc, než má celý Jihočeský kraj.

Solná pláň se nachází v nadmořské výšce 3650 m n. m. a v její blízkosti najdeme majestátní štíty And nebo nejvýše položené hlavní město světa, La Paz (3640 m n. m.). Ještě blíže je od Salar de Uyuni město Potosí, které na seznam UNESCO dostaly typické historické stavby jako kostel San Lorenzo nebo Mincovní dům.

Salar de Uyuni sice leží na stejné rovnoběžce jako slavné pláže a pouště.

Salar de Uyuni leží na stejné rovnoběžce jako slavné pláže a pouště.

FOTO: bigstock.com

Proč se americké skály červenají?

Rudá, oranžová, červená… podobnými barvami hrají některá skaliska především díky vyššímu obsahu oxidů železa. Vyšší koncentraci má pískovec v americkém národním parku Arches nebo okolo fascinujících pískovcových útvarech Monument Valley – nejslavnějších oblastech tohoto druhu ve státě Utah.

Krajina v Arches je přesně to prostředí, které si vybavíte při čtení romantických pasáží z westernové literatury. Na fotce už chybí jen kůň a jezdec s kolty zavěšenými proklatě nízko.

Krajina v Arches je přesně to prostředí, které si vybavíte při čtení romantických pasáží z westernové literatury. Na fotce už chybí jen kůň a jezdec s kolty zavěšenými proklatě nízko.

FOTO: bigstock.com

Sedm barev Chamarelu? Záhada!

Mezi barevnými kouty světa je jeden naprostý unikát – vesničku Chamarel. Najdeme ji na ostrově Mauricius (880 km východně od Madagaskaru). Proslula sedmibarevnou půdou. O příčinách tohoto fenoménu nemáme stoprocentně jasno. Pravděpodobně tu sehrálo významnou roli působení lávy. Jisté ale je, že to v tamních oslnivých dunách vypadá nádherně.

Růžová, červená, hnědá, žlutá, zelená, modrá, fialová – kdo duny u Chamarelu nevidí na vlastní oči, těžko uvěří.

Růžová, červená, hnědá, žlutá, zelená, modrá, fialová – kdo duny u Chamarelu nevidí na vlastní oči, těžko uvěří.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Projeďte se po světě!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

FOTO: ESO travel

S českým průvodcem do Ameriky

Luxus a pohodlí Los Angeles s nablýskaným chodníkem slávy a velkolepým předměstím Beverly Hills vystřídá romantika gigantických přírodních unikátů Monument Valley a Grand Canyonu, poté se vydáme do velkolepého blikajícího města Las Vegas a nakonec zažijeme romantiku západního pobřeží v Las Vegas a u ikonické pobřežní oblasti Big Sur.

Pojeďte s českým průvodcem do Ameriky!

To nejlepší z Jižní Ameriky

V necelých dvou týdnech projedete pěti „nej“ zeměmi Jižní Ameriky. Čekají vás peruánské Andy, Salar de Uyuni, bolivijský La Paz, chilské pobřeží i argentinská pampa.

V ceně jsou i letištní taxy, noclehy, služby českého a několika místních průvodců a mnoho dalšího.

FOTO: ESO travel


Čtěte dále:

Přečtěte si také článek o království ledu a zlata na Aljašce, dále o nejzáhadnějších místech světa nebo o třísetmetrové lodi Queen Victoria. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán