Zda opravdu na začátku barevné historie Bo Kaap byla snaha o to, aby příchozí z velké dálky viděli hledaný dům a trefili do něj, to se dnes už asi nedozvíme. Další z populárních teorií tvrdí, že poté, co zde Britové roku 1833 zrušili otroctví, měli lidé z nabyté svobody takovou radost, že své domy vyzdobili pestrými barvami. Centrem obchodu s otroky totiž bývalo právě Kapské Město a mnoho z nich se po propuštění usadilo právě v Bo Kaap.

Bo-Kaap se vzhledu okolních čtrtí v Kapském městě hodně vymyká.

Oblast Bo Kaap se vzhledu okolních čtvrtí v jihoafrickém Kapském Městě hodně vymyká.

FOTO: PZFUN (Wikimedia commons)

Jisté je to, že tradice se udržela a dodnes do uliček Bo Kaap láká všechny, kdo chtějí zažít veselou atmosféru čtvrti. Tedy pokud si najdou čas, protože fascinujících míst mají v Kapském Městě opravdu hodně. Jmenujme třeba mys Dobré naděje, úchvatné scenérie se Stolovou horou a populární jsou i výlety k ostrovu tuleňů v zátoce Hout Bay.

Kapské Město a Stolová hora v pozadí. Tohle panorama je světoznámé.

Kapské Město a Stolová hora v pozadí. Tohle panorama je světoznámé.

FOTO: www.bigstockphoto.com


Za barvami i do Buenos Aires!

Bo Kaap není jediná barevná městská čtvrť na světě, své domy takto zdobí i jinde. Třeba v argentinském Buenos Aires, městě tanga, rušných náměstí, vášní a emocí vůbec. Barvy vzbuzují silné pocity, ale také naopak tam, kde žijí vášniví lidé, přicházejí barvy. Asi i proto je blok Caminito ve čtvrti La Boca v Buenos Aires znám svou pestrostí. Caminito patří ke kulturním centrům hlavního města Argentiny. Stalo se inspirací pro slavné „tango Caminito“.

Že je Caminito velká atrakce, o tom se přesvědčíte, pokud nahlédnete do nabídek cestovních kanceláří. Snad žádný z poznávacích zájezdů do Buenos Aires nevynechá tuto originální čtvrť, v níž se místní umělci postarali o její celosvětové zviditelnění.

Domy a zdmi v pastelových barvách Caminito jen hýří.

Domy a zdmi v pastelových barvách Caminito jen hýří.

FOTO: ESO travel

Barvy Willemstadu dostaly Curacao na seznam UNESCO

Z jihu Ameriky se nyní přesuneme do Karibiku do Willemstadu na ostrově Curacao, hlavního města Nizozemských Antil. Tedy vlastně do bývalého hlavního města. Nizozemské Antily od roku 2010 oficiálně neexistují, ostrovy přešly plně pod správu mateřského Nizozemska.

Punda na Curacau, jedna z nejbarevnějších částí Karibiku, patří mezi poklady kulturního dědictví UNESCO.

Punda na Curacau, jedna z nejbarevnějších částí Karibiku, patří mezi poklady kulturního dědictví UNESCO.

FOTO: Mtmelendez (Wikimedia Commons)

Oním barevným místem, jež nás zajímá v této oblasti, je historické centrum, především čtvrti PundaOtrobanda proslulé pestrými barvami. Město rozděluje zátoka, přes niž se padesát metrů nad mořem klene Most královny Juliany. Ten pochopitelně není pokryt klasickými šedými nebo metalickými barvami, ale zářivě modrou.

Čtěte o dalších exotických místech:

Růžová Indie kvůli princi z Walesu

Teď se podíváme do Indie do třímiliónového Džajpuru. Město si vysloužil přízvisko „růžové město“. Tahle barva ve městě převládá, podobný odstín má i Džantar Mantar, velké sluneční hodiny v podobě trojúhelníkové zdi a jedna z největších atrakcí rádžastánské metropole.

Město se obléklo do veselé barvy roku 1853, a to, jak už to tak bývá, kvůli vzácné návštěvě. Tehdy svou návštěvou Džajpur poctil princ z Walesu. Vedení města se chtělo před hostem nějak blýsknout, a tak nechalo přebarvit zdi domů do odstínu, který ve veřejné diskusi porazil všechny ostatní barvy.

Indie je plná barev. Džantar Mantar je toho důkazem.

Indie je plná barev. Džantar Mantar je toho důkazem.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů:

Diamanty Afriky: Zeměmi Jižního kříže

Vydejte se na zájezd pro nejnáročnější cestovatele, který zahrnuje neopakovatelné safari a návštěvu přírodních ikon Zimbabwe, Botswany, Namibie a JAR.

Poznáte deltu Okavanga, Viktoriiny vodopády, Kapské Město se Stolovou horou a mnoho dalšího. Namibie a JAR s českým průvodcem.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Napříč Jihoafrickou republikou

Poznejte barevnou čtvrť Bo Kaap a další hity Kapského Města, Cape Point, divoká zvířata a pestrou směs obyvatel.

K lákadlům svádějícím k cestě do jednoho z nejpoutavějších koutů planety patří i nejstarší národní park Afriky – Krugerův NP a ohromující Blyde River kaňon. Po celou dobu vše s českým průvodcem.

  

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o cestě na Nový Zéland, o nejvyšší věži jižní polokoule nebo o 115 letech metra v USA. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán