Právě neodbytní prodejci na drobných lodičkách jsou jedním z hlavních poznávacích znamení Dračí zátoky. Samotných ostrůvků je v Dračí zátoce okolo čtyř tisíc, ale prodavačů a naháněčů je tu snad i několikanásobně víc. Nabízejí občerstvení, pití (tady buďte obezřetní), ale i krásné lastury, pohledy nebo mnohdy ušmudlaná trička. Vše s motivem slavné zátoky, která se stala jedním z divů světa.

Nenechte se od naháněče opít rohlíkem!

Ostatně nejrůznějším naháněčům musí člověk odolat už v okamžiku, kdy zájezd do Dračí zátoky objednává u některé cestovní agentury v Hanoji. V nabídce ho má každá a každá také tvrdí, že právě její tour je ta nejlepší a zároveň nejlevnější. Turistovi se ale celkem snadno může stát, že naletí a stráví tři dny na předpotopní bárce.

Chcete Vietnam poznat blíž? Přečtěte si článek Znáte Vietnam? Zážitkem jsou tunely Vietkongu, Čamské svatyně i říční tržiště

Jistotou je v tomhle případě pořídit si výlet do Tonkinského zálivu už rovnou se zájezdem do Vietnamu u cestovní kanceláře. Pak vás čeká plavba na luxusním a bezpečném plavidle spojená s nocováním v kajutách a příjemnými večeřemi při západu slunce na palubách.

Nejkrásnější je prý Dračí zátoka při západu slunce.

Nejkrásnější je prý Dračí zátoka při západu slunce.

FOTO: Andrew Crump

Ha Long v legendách

Samotná zátoka Ha Long je asi nejznámější atrakcí Vietnamu. Ve smaragdových vodách Tonkinského zálivu leží na čtyři tisíce ostrůvků. Vysoké vápencové skály jsou porostlé bujnou vegetací a na mnohé z nich prý ještě nevkročila lidská noha. Význam názvu Ha Long, tedy „místo, kde drak vstupuje do vody“, odkazuje na legendu, podle které zátoku s ostrůvky vytvořil drak, když přistával a ocasem rozmetal ohromný horský masív.

Když příroda čaruje...

Startovním bodem plaveb – ať už těch krátkých několikahodinových, nebo dlouhých třídenních – často bývá turistický přístav Bai Chay. Tady se každé ráno nalodí tisíce turistů na stovky plavidel, která se vydají na plavbu. Na oblíbenosti zátoce neubrala ani nehoda z února 2011, kdy se tady po převrhnutí lodi utopilo 12 turistů.

Pláže, jeskyně, ostrovy a… turisté!

Kromě čtyř tisícovek ostrůvků, z nichž jich má zhruba tisícovka dokonce i jméno, turisté v zátoce Ha Long narazí i na krásné pláže a na stovky jeskyní. Jenže – turistům jich je přístupných jen zhruba dvacet, a i proto v nich bývá velká tlačenice. Nasvícené útroby krasu si tak člověk příliš nevychutná.

Vietnam - to je i unikátní gastronomie. Podívejte se sami: Kde si můžete objednat smaženou kobru nebo pálenku z medvědích varlat?

Nepodlehněte první výhodné nabídce. Může se vám stát, že výlet nestrávíte na luxusní lodi, ale na předpotopní bárce.

FOTO: ESO travel

Kromě výletních lodí na hladině zátoky ale velmi často člověk potká i plovoucí vesnice. Včetně tržišť, škol, restaurací, obchodů… Lidé, kteří tady žijí, prý na pevnou zem vystupují jen několikrát do roka, většinu času tráví na smaragdové hladině, která je pro ně tak přirozená, jako pro nás právě pevná zem.

Ve dnech, kdy se od zelené hladiny odráží sluneční paprsky a teploty stoupají nad třicet stupňů, jim člověk skoro závidí. „Zkuste si ale představit, že v podobném plovoucím domku přečkáváte zuřivou bouři,“ pokyvuje hlavou průvodce na lodi, který turisty upozorňuje na skalní útvary, které mají zvlášť bizarní tvary.

Čtyři tisíce ostrovů a ostrůvků, stovky jeskyní a místa, kde nikdy nebyl člověk – to je vietnamská dračí zátoka

FOTO: thesuiteworld.com

Je na Dračí zátoku patřičně hrdý, ostatně má být proč - jde o jedno ze sedmi vietnamských míst, které je zapsáno na seznamu UNESCO, a zároveň o místo, které bylo v celosvětovém hlasování zvoleno za jeden ze sedmi přírodních divů světa.

Místa, která jsou silně znečištěna podniky na těžbu a zpracování vápence, jsou totiž před turisty skrývána. Okružní plavby se jim vyhýbají. Jestli je to dobře, to už musí každý posoudit sám…

Inzertní sdělení: Cesty do Asie!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Vietnamem od severu k jihu

Projděte se s námi po šarmantních bulvárech Saigonu, poznejte Hanoj, nadýchejte se svěžího provoněného vzduchu Dalatu nebo spočiňte na prohřátých píscích letoviska Nha Trang.

Velký okruh Čínou

Historické památky Xi’anu a Pekingu, přírodní divy Guilinu, moderní tváře Šanghaje a Hongkongu. Maximum Číny za pouhé dva týdny. 
Poznejte totálně jinou kulturu!

FOTO: ESO travel

Plavby čínským vnitrozemím

Z hektického Šanghaje přes romantické Suzhou na výpravnou plavbu po Dlouhé řece zakončenou návštěvou známých rýžových teras a scénického Guilinu.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o bláznivých restauracích, slavných sochách nebo o národním parku Rotorua. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán