Rangún, nebo chcete-li Yangon, je pětimilionová metropole, která byla do roku 2005 hlavním městem Myanmaru. A ač by co do velikosti strčil do kapsy mnohé světové metropole, jeho vzhled jako by zamrzl někdy v polovině minulého století - člověk tady najde jen minimum moderních vysokých staveb.

Zlatá pagoda Shwedagon (v češtině se můžeme setkat i s označením Šweitigoumská pagoda) je i díky absenci výškových budov vidět z velké dálky. A když ji večer ozáří zapadající slunce, není pochyb o tom, která stavba je pro pětimilionovou metropoli Rangún tou hlavní dominantou.

Téměř sto metrů zlaté krásy

S její stavbou se začalo už v šestém století před naším letopočtem. Trvalo ale další stovky let, než dosáhla současné, téměř stometrové výšky. Několikrát ji také silně poškodilo zemětřesení – ve 30. letech 20. století tak muselo dojít k její velké rekonstrukci.

Ležící Buddha je opravdový kolos – na délku má 65 metrů.

Ležící Buddha je opravdový kolos – na délku má 65 metrů.

FOTO: Suzan Black

Obří ležící Buddha

Pokud už se vydáte do Rangúnu ke Zlaté pagodě, pak nevynechejte i návštěvu obřího ležícího Buddhy. V současné podobě tady leží od roku 1966, má na délku 65 metrů a vypadá vážně kolosálně. Nenajdete ho ale v žádném chrámu, je ukrytý pod obyčejným plechovým přístřeškem a lemují ho spousty obchůdků, kde si můžete nakoupit suvenýry.

Pagoda, která stojí na kopci Singuttara u Královského jezera, je pro Barmánce místem, kde se scházeli a i dnes scházejí ve chvílích, kdy chtějí společně vyjádřit radost, případně smutek, nebo rozhořčení. V roce 1988, po protestech proti vojenskému režimu, vládnoucí vojenská junta, dokonce shromažďování u pagody zakázala. A opětovně ho povolila až letos na jaře, po více než 24 letech.

I kvůli vojenské juntě nepatří Myanmar mezi klasické turistické destinace. Více o nich najdete v článku Zakázaná místa, kam se turista jen tak nedostane: Myanmar, Severní Korea a Ladákh 

Od března je tedy nejlepší k pagodě vyrazit v podvečer, počkat si na západ slunce, ve kterém je pagoda asi nejkrásnější z celého dne, pak si pagodu prohlédnout v záři reflektorů a hlavně – nasát atmosféru, která v bezprostředním okolí pagody v podvečer bývá. Proplétat se mezi Barmánci, dát si něco drobného k snědku u některé ze stánků a  zastavit se a sledovat dění okolo sebe.

Prohlídku pagody musí turisté absolvovat bosí.

Prohlídku pagody musí turisté absolvovat bosí.

FOTO: Suzan Black

Prohlídku turisté absolvují vyzutí

Na klasickou prohlídku je ale samozřejmě lepší vyrazit během dne. Papíroví průvodci doporučují vymezit si na prohlídku Zlaté pagody minimálně dvě hodiny – samotná stavba je sice vyplněná, není dutá a nedá se jít dovnitř – na nádvoří, na kterém stojí, jsou ale desítky menších, neméně působivých chrámů.

Asie v dalších článcích:

Před vstupem na nádvoří se ale turisté musí vyzout – vstoupit na plošinu, na které pagoda stojí, v botách je považováno za hrubý přečin. Mimochodem – zážitkem je pro mnohé i samotný výstup na plošinu skrze jedno ze čtyř krytých schodišť. Ty totiž lemují pitoreskní stánečky s tematickými suvenýry, které se místní prodavači snaží člověku za každou cenu prodat.

Tisíce drahokamů na špičce

Při pohledu na zářící povrch pagody se pak turisté často ptají: „A je pagoda skutečně zlatá?“ A odpověď? Ano, je. Celou stavbu, která má cihlový základ, pokrývají plátky zlata, často v několika vrstvách. Prý na ně přispívalo obyvatelstvo celého Myanmaru a královna Shin Sawbu v 15. století dokonce přispěla množstvím zlata, které odpovídalo její váze. Na samé špici pagody pak sedí diamantové poupě – diamantů je na něm asi 5500, rubínů je zhruba polovina.

Na vrcholu Zlaté pagody je diamantové poupě, které tvoří tisíce a tisíce diamantů.

Na vrcholu Zlaté pagody je diamantové poupě, které tvoří tisíce a tisíce diamantů.

FOTO: ESO travel

A množství zlata na pagodě stále roste – jako k nejposvátnějšímu buddhistickému místu v Myanmaru k ní míří nejen turisté, ale i stovky a stovky poutníků. A ti, pokud mohou, přinášejí další tenké plátky zlata.

Co dalšího ukrývá Myanmar? Zlaté město, unikátní plovoucí zahrady a žirafí ženy – i to je tajemný Myanmar

Inzertní sdělení: Vydejte se do Myanmaru a okolních států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Do Barmy k moři!

Vydejte se do Myanmaru, bývalé Barmy, k moři na plážovou dovolenou kořeněnou pořádnou dávkou exotiky. Výběr z několika luxusních hotelů a možnost vyrazit na výlet ke Zlaté pagodě v Rangúnu.

Bangkok + Pattaya

Poznejte stovky a stovky chrámů v thajském Bangkoku a pak relaxujte na plážích světoznámého letoviska Pattaya. Ideální kombinace poznání a následného odpočinku. Létáme celý podzim i zimu.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Na pláže Vietnamu!

Letovisko Nha Trang leží v oblasti zvané vietnamské Středomoří a nabízí kompletní zázemí pro strávení luxusní dovolené u moře. Jde o nejznámější a nejlepší pláže Vietnamu! Klidnější než ty v Thajsku.

Čtěte dále:

V dalších článcích si můžete přečíst o nejošklivějších stavbách světa, o odpadních láznícho nejnebezpečnějších zvířatech planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán