Existují dva typy lidí. Jedni se domnívají, že nejlepší způsob léta i zimy je odpočinková dovolená na pláži, ti druzí pohoršeně brojí za dovolenou aktivní. Pokud se tito dva lidé setkají třeba v manželství, je velmi obtížné vůbec na společnou dovolenou vyrazit. Jedním z mála zaručených způsobů, jak tyhle dva světy zkombinovat, je letět do Dominikánské republiky.

Celý ostrov Hispaniola je totiž doslova napumpován množstvím přírodních krás, jejichž půvab je nutné prozkoumat, a zároveň nabízí dlouhé pláže, ideální k celodennímu válení. Připravte se ale na možný zvrat – vábivé zvuky džungle pravděpodobně zlákají i plážové povaleče, naopak aktivní dobrodruzi budou konsternovaně ležet na vyhřátém písku.

Los Tres Ojos, Tři oči, to je národní park v bezprostřední blízkosti Santa Dominga

Los Tres Ojos, Tři oči, to je národní park v bezprostřední blízkosti Santa Dominga

FOTO: Wikimedia commons

Po prvotním šoku se společně vydejte třeba do obrovského systému jeskyní Los Tres Ojos. V bílých vápencových skalách a v bujné vegetaci tropických kapradin tu najdete několik malých jezírek, neboli ok. „Tres ojos“ znamená „Tři oči“ a na pevnině ostrova Hispaniola „mrkají“ díky tektonickým zlomům a propadu podzemních jeskyní. Celý komplex byl kdysi osídlen indiánským kmenem Tainů, kteří tu po sobě zanechali četné nástěnné malby.

Další články o Dominikáně, jejích plážích, památkách, zajímavostech...
Vybrat si mezi pláží nebo bazénem může být v luxusních dominikánských letoviscích velký problém.

Vybrat si mezi pláží nebo bazénem může být v luxusních dominikánských letoviscích velký problém.

FOTO: ESO travel

Jezírka mají zářivě azurovou barvu, ale v některých místech se zrcadlí tóny zelené a žluté. Barevnou škálu doplňuje bohatá flóra i fauna, která oslnila např. tvůrce filmu Jurský park. Hollywood využil krás Dominikánské republiky několikrát – kromě parku Los Tres Ojos se v americkém velkofilmu objevila třeba řeka Chavón, kterou se brodí legendární Rambo.

Ve vlnách Rio Chavón se můžete plavit i vy – místní společnosti nabízejí celou řadu plaveb po řece, většinou se zastávkou v unikátní filmové vesničce Altos de Chavón, která je přesnou kopií andaluské vesnice ze 16. století. Řeka se vine kolem druhého největšího národního parku Dominikány, Parque del Este, a je ukázkou jedinečně zachovaného tropického ekosystému.

V tropických pralesech Dominikánské republiky si ostatně užijete spoustu zábavy. Řeku Chavón, ale i další řeky ve vnitrozemí, které jsou mnohem divočejší, můžete sjíždět na kajacích. Vyzkoušet můžete také tzv. zip-lining, sjíždění dlouhých lan, natažených skrz prales. Tím nejjednodušším způsobem, jak poznat pravou tvář Dominikánské republiky, je ale vyrazit do národního parku Los Haitises.

Potápění láká stále více amatérů – aby ne, vidět na vlastní oči želvu, která pod vodou pěkně rychle plave, je zážitek na celý život.

Potápění láká stále více amatérů – aby ne, vidět na vlastní oči želvu, která pod vodou pěkně rychle plave, je zážitek na celý život.

FOTO: ESO travel

Do NP Los Haitises nevedou žádné silnice. Jediný způsob, jak se sem dostat, je lodí. Ta vás vysadí na nádherném pobřeží, jehož kraje lemují bílé, červené i černé mangovníky a kde z moře vystupují příkré stolové hory (takzvané mogotes). Směrem do vnitrozemí se pak krajina mění v zelené kopce, které kromě bujného pralesa ukrývají podvodní jeskyně, vodopády, krápníky a neopomenutelné množství omamných květin.

Velkou vzácností jsou tu totiž kromě maleb indiánů Tainů také endemické orchideje, které nenajdete nikde jinde na světě. Mezi nimi se v barevném houští proplétají leguáni nebo papoušci, na březích řek a jezer můžete pozorovat plameňáky nebo pelikány. Pravé safari vás čeká také na některém z dominikánských ostrůvků.

Vodopády El Limon jsou monumentální vodní stěnou uprostřed tropického pralesa

Vodopády El Limon jsou monumentální vodní stěnou uprostřed tropického pralesa

FOTO: archiv autora

Takovým je třeba ostrov Catalina, největší korálový útes Dominikány. K jeho břehům se pořádají okružní plavby, jejichž součástí bývá i vylodění na soukromých plážích. Asi 10 km² velký ostrůvek je tvořen třemi překrývajícími se plošinami, z nichž ta nejvyšší je jen 20 metrů nad mořem. Unikátní struktura ostrova tu dovolila vzniknout třeba ojedinělým písečným dunám, zároveň tu ale najdete husté porosty mangrovníků a nádherně barevné korálové útesy.

Pod mořskou hladinou se toho ostatně u břehů ostrůvku Catalina skrývá mnohem víc – v roce 2007 tu byl objeven vrak lodě ze 17. století, která patřila skotskému mořeplavci Williamu Kiddovi. Bohatý podmořský svět je ale ukryt kolem celého pobřeží Dominikánské republiky, dokonce i tam, kam každoročně proudí zástupy turistů. Zatímco v letoviscích jako Punta Cana nebo Juan Dolio na souši panuje čilý ruch, pod mořem je ticho a klid.

Bacardi Island, turistický magnet, jehož pláže znáte z reklamy na rum Bacardi.

Bacardi Island, turistický magnet, jehož pláže znáte z reklamy na rum Bacardi.

FOTO: ESO travel

I ostříleným potápěčům se ale dokonale zrychlí tep, když kolem nich propluje obří keporkak. Objevíte-li se totiž mezi únorem a březnem v okolí ostrova Cayo Levantado, máte velkou šanci pohlédnout do očí těmto velikým živočichům, kteří se sem pravidelně připlouvají pářit.

Celoročně je ovšem Cayo Levantado obletován spíš milovníky luxusní dovolené – jeho pláže jsou totiž plážemi z reklamy na slavný rum Bacardi. Přečtěte si více o něm více v článku Bacardi Island: Místo, kde se na plážích točí reklamy a ukrývá bájný pirátský poklad.

Čtěte dále:

Utečte před zimou do exotických zemí alespoň prostřednictvím našich článků:

Nalákat by vás mohlo i čtení o kubánských letoviscích, mrtvém jezeře na Kapverdách nebo o situaci v thajských letoviscích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Vydejte se do Dominikány, utečte před zimou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Dominikánské republiky:

Okruh Dominikánou - pláže i poznání

Kombinovaný zájezd - pozorování velryb, Santo Domingo, potápění, ale i pár dní volna na slunění v některém z dominikánských letovisek.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Punta Cana a Juan Dolio

Písek, moře, horko, hudba – Punta Cana je ideální pro strávení živé dovolené s partou přátel. Luxusní Juan Dolio zase nabízí komfort a zázemí přepychových hotelů.

Bacardi Island, pobyt v ráji
Vydejte se na ostrůvek, kde se točí reklamy! Bacardi Island neboli Cayo Levantado je ideálním místem pro líbánky nebo rovnou exotickou svatbu!

FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel