Hlavní obsah
Prohlídku pagody musí turisté absolvovat bosí. Foto: Suzan Black

Zlato a diamanty. Pagoda Shwedagon je jednou z nejdražších staveb planety

V Rangúnu, pětimilionové barmské metropoli, je minimum výškových staveb. Zlatá pagoda Shwedagon je tak vidět téměř z každého koutu města. Její zlatý povrch odráží sluneční paprsky a tisíce drahokamů září. Aby ne, jen diamantů je asi pět a půl tisíce. A zlata prý víc, než jaké jsou rezervy v britských bankách. Není divu, že právě Zlatá pagoda je turistickým tahákem Myanmaru!

Prohlídku pagody musí turisté absolvovat bosí. Foto: Suzan Black
Zlato a diamanty. Pagoda Shwedagon je jednou z nejdražších staveb planety

Myanmar se turistům pomalu, ale jistě otevírá. A právě Zlatá pagoda je jejich nejčastějším cílem. Pagoda Shwedagon (nebo chcete-li raději český přepis Šweitigoumská pagoda) je nejposvátnější stavbou celého Myanmaru. Ukrývá prý i několik Buddhových vlasů.

Pagoda je dominantou Rangúnu, od roku 2005 hlavního města Myanmaru, který má pět milionů obyvatel a architekturu, která zamrzla někdy v polovině minulého století. Zapomeňte na moderní budovy ze skla a oceli, nebo na mrakodrapy. Takové stavby tady prostě nenajdete.

Centrem tady není moderní obchodní čtvrť, ale právě pagoda, kterou obkličují desítky a desítky neodbytných prodavačů suvenýrů a kde se musí člověk před vstupem na „nádvoří“ vyzout, aby prokázal úctu a nepobuřoval.

Setkávání pod sto metry zlata

S její stavbou se začalo už v šestém století před naším letopočtem. Trvalo ale další stovky let, než dosáhla současné, téměř stometrové výšky. Několikrát ji také silně poškodilo zemětřesení – ve 30. letech 20. století tak muselo dojít k její velké rekonstrukci.

Ležící Buddha je opravdový kolos – na délku má 65 metrů.

Foto: Suzan Black

Kolosální Ležící Buddha

Pokud už se vydáte do Rangúnu ke Zlaté pagodě, pak nevynechejte i návštěvu obřího ležícího Buddhy. V současné podobě tady leží od roku 1966, má na délku 65 metrů a vypadá vážně kolosálně. Nenajdete ho ale v žádném chrámu, je ukrytý pod obyčejným plechovým přístřeškem a lemují ho spousty obchůdků, kde si můžete nakoupit suvenýry.

Pagoda, která stojí na kopci Singuttara u Královského jezera, je pro Barmánce místem, kde se scházeli a i dnes scházejí ve chvílích, kdy chtějí společně vyjádřit radost, případně smutek, nebo rozhořčení. V roce 1988, po protestech proti vojenskému režimu, vládnoucí vojenská junta, dokonce shromažďování u pagody zakázala. A opětovně ho povolila až letos na jaře, po více než 24 letech.

I kvůli vojenské juntě nepatří Myanmar mezi klasické turistické destinace. Více o nich najdete v článku Zakázaná místa, kam se turista jen tak nedostane: Myanmar, Severní Korea a Ladákh 

Od března je tedy nejlepší k pagodě vyrazit v podvečer, počkat si na západ slunce, ve kterém je pagoda asi nejkrásnější z celého dne, pak si pagodu prohlédnout v záři reflektorů a hlavně – nasát atmosféru, která v bezprostředním okolí pagody v podvečer bývá. Proplétat se mezi Barmánci, dát si něco drobného k snědku u některé ze stánků a  zastavit se a sledovat dění okolo sebe.

V základech pagody je prý ukryto osm Buddhových vlasů.

Foto: Suzan Black

Na prohlídku bez bot!

Na klasickou prohlídku je ale samozřejmě lepší vyrazit během dne. Papíroví průvodci doporučují vymezit si na prohlídku Zlaté pagody minimálně dvě hodiny – samotná stavba je sice vyplněná, není dutá a nedá se jít dovnitř – na nádvoří, na kterém stojí, jsou ale desítky menších, neméně působivých chrámů.

Před vstupem na nádvoří se ale turisté musí vyzout – vstoupit na plošinu, na které pagoda stojí, v botách je považováno za hrubý přečin. Mimochodem – zážitkem je pro mnohé i samotný výstup na plošinu skrze jedno ze čtyř krytých schodišť. Ty totiž lemují pitoreskní stánečky s tematickými suvenýry, které se místní prodavači snaží člověku za každou cenu prodat.

Diamanty a rubíny ve špičce

Při pohledu na zářící povrch pagody se pak turisté často ptají: „A je pagoda skutečně zlatá?“ A odpověď? Ano, je. Celou stavbu, která má cihlový základ, pokrývají plátky zlata, často v několika vrstvách. Prý na ně přispívalo obyvatelstvo celého Myanmaru a královna Shin Sawbu v 15. století dokonce přispěla množstvím zlata, které odpovídalo její váze. Na samé špici pagody pak sedí diamantové poupě – diamantů je na něm asi 5500, rubínů je zhruba polovina.

Na vrcholu Zlaté pagody je diamantové poupě, které tvoří tisíce a tisíce diamantů.

Foto: ESO travel

A množství zlata na pagodě stále roste – jako k nejposvátnějšímu buddhistickému místu v Myanmaru k ní míří nejen turisté, ale i stovky a stovky poutníků. A ti, pokud mohou, přinášejí další tenké plátky zlata.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Myanmaru a okolních států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Do Barmy k moři!

Vydejte se do Myanmaru, bývalé Barmy, k moři na plážovou dovolenou kořeněnou pořádnou dávkou exotiky. Výběr z několika luxusních hotelů a možnost vyrazit na výlet ke Zlaté pagodě v Rangúnu.

Bangkok + Pattaya

Poznejte stovky a stovky chrámů v thajském Bangkoku a pak relaxujte na plážích světoznámého letoviska Pattaya. Ideální kombinace poznání a následného odpočinku. Létáme celý podzim i zimu.

Na pláže Vietnamu!

Letovisko Nha Trang leží v oblasti zvané vietnamské Středomoří a nabízí kompletní zázemí pro strávení luxusní dovolené u moře. Jde o nejznámější a nejlepší pláže Vietnamu! Klidnější než ty v Thajsku.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o jezeře Atitlán, nejslavnějších vyhlídkových kolech planety, nebo o Maledivách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Při výběru dovolené preferujete...
Poznávací dovolenou.
32.4 %
Dovolenou na pláži.
11.9 %
Mix obojího.
55.7 %
Celkem hlasovalo 445 čtenářů.

Zlatý viklan, který popírá přitažlivost

Při pohledu na více než sedmimetrový kámen, na jehož vrcholu sedí zlatá pagoda, snad každého napadne, že musí každou chvíli spadnout. A přeci tady stojí už věky!

Pozlacený viklan se zlatou pagodou v Kyaiktiyo je dalším ze symbolů Myanmaru. Leží asi 200 kilometrů od Rangúnu a je třetím nejposvátnějším buddhistickým místem v Myanmaru.

Sedmimetrový balvan je stejně jako pagoda zlacený a další plátky zlata neustále přibývají – přinášejí je totiž poutníci z celého světa. Ve vrcholu pagody je podle pověsti uložený Buddhův vlas.

A pozor – viklanu se smí dotýkat pouze muži. Ženám je jakýkoli dotyk zapovězen a musí zůstat stát opodál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků