Hlavní obsah
Jezero Champagne pool je zřejmě nejfotogeničtějším místem v blízkosti NP Rotorua. Foto: t3rmin4t0r

Unikátní atrakce v parku Rotorua: Šampaňské jezírko a výbuch kusem mýdla

„Smrdí to tady!“ – to je první věta, kterou vysloví většina návštěvníků národního parku Rotorua. Hned tou druhou vás ale ujistí o tom, že návštěva této vulkanické oblasti Nového Zélandu se rovná výletu na cizí planetu. Všude kolem syčí pára, bublají bahenní sopky a jezírka tisíce barev se každou chvílí změní v několika metrový gejzír horké vody.

Jezero Champagne pool je zřejmě nejfotogeničtějším místem v blízkosti NP Rotorua. Foto: t3rmin4t0r
Unikátní atrakce v parku Rotorua: Šampaňské jezírko a výbuch kusem mýdla

Asi nejslavnější sopečný národní park Nového Zélandu, NP Rotorua, leží na severním ostrově a rozhodně ho není možné minout. Zápach sirovodíku, který mnozí cestovatelé přirovnávají k zápachu zkažených vajec, se line krajinou už s předstihem. Neomylně vás zavede do města Rotorua, výchozího bodu většiny výprav za vulkanickými poklady Zélandu.

Mimozemské tvary i barvy – to je NP Rotorua na severním ostrově Nového Zélandu.

Foto: Erik Streufert

Vše pro turisty: Zaručeně pravý maorský tanec

Kromě vulkanické činnosti je 70tisícová Rotorua také centrem maorské kultury, mimochodem - Maorové tu tvoří asi třetinu všech obyvatel. Také proto můžete být na každém kroku svědky zaručeně pravého maorského tance, maorského obřadu nebo maorské večeře. Rotorua do velké míry žije z turistického ruchu, a tak se i maorská kultura stala předmětem výdělku.

Další info o Novém Zélandu a jeho atrakcích najdete v článku: To nejlepší z Nového Zélandu: Koupel v horké řece a lyžování na ledovcích

Ty opravdové, postaru žijící Maory ještě na Zélandu můžete potkat – ne však v NP Rotorua. Sem se pořád jezdí hlavně kvůli jiným atrakcím – vedle Yellowstonu a Islandu patří Rotorua k nejaktivnějším geotermálním oblastem světa. Tam, kde se země barví do oranžova, budete v údivu procházet kolem zelených horkých jezírek, oranžových vodopádů a lávových polí nebo zářivě žlutých bahenních sopek.

Jezero Okareka je jedním z mnoha, které v okolí NP Rotorua můžete najít.

Foto: PhillipC

Zelené šampaňské jezírko a mýdlový gejzír

Všechny tyhle přírodní divy má na svědomí nedaleký vulkán Taupo, ze kterého dnes zbyla jen kaldera zaplněná vodou – jezero Taupo. Vulkanická činnost ale pod zemí neustále pokračuje, a tak v okolí Rotoruy najdete neuvěřitelné množství sopek, horkých pramenů, gejzírů a jezírek. Zřejmě nejaktivnější je v tomhle směru oblast Wai-O-Tapu několik kilometrů od Rotoruy, kde najdete asi nejfotogeničtější jezírko světa - Champagne pool.

Se šampaňským má tohle vulkanické jezero společné zřejmě jen bublinky – jezírko je tyrkysově zelené a má zuřivě oranžové okraje, které ještě lemuje bílý okraj. Permanentně stoupající sirná pára je samozřejmostí, takže se tu moc dlouho vydržet nedá. O kus dál je ale další unikát - gejzír Lady Knox, který stříká do výšky 15 m pokaždé, když do něj vhodíte kus mýdla.

Oranžové proudy vody, žlutá jezírka nebo bahenní sopky – i to je Nový Zéland.

Foto: Nicholas Dench

Není divu, že Rotorua byla dlouhou dobu vyhlášeným lázeňským městečkem – ani dnes, kdy se sem místo nemocných sjíždějí turisté, mnozí neodolají koupeli v horkém jezírku nebo řece. Hodně horkých pramenů je navíc volně přístupných, protože jsou zde jednoduše na každém kroku, takže za relax v nich nemusíte ani platit.

Další zajímavosti a krásy Nového Zélandu najdete v článku Na poznání všech krás Nového Zélandu je i jeden měsíc málo

Inzertní sdělení: Tipy na cesty na Nový Zéland

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy na Nový Zéland:

Nový Zéland – severní ostrov

Jeden ostrov, tisíce míst! Vydejte se poznat to nejlepší ze severního ostrova Nového Zélandu! Navštívíte krásný Auckland, NP Rotorua i NP Tongariro a poplujete za delfíny!

Nový Zéland – jižní ostrov

Nechte se okouzlit krásami jižního ostrova Nového Zélandu! Objevíte úžasný ledovec Fox Glacier, NP Abel Tasman, jedinečné Punakaiki nebo nádherný fjord Milford Sound!

Nový Zéland v kostce

Dva v jednom: Dobrodružná cesta po nejkrásnějších místech obou ostrovů Nového Zélandu. Nádherný Auckland, nespoutaná Rotorua i divoká plavba k Milford Sound!

Přečtěte si dále:

Z dalších článků se nabízí povídání o petrohradské Ermitáži, indických pevnostech nebo podmořských sochách v Grenadě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán

Anketa
Který ostrov Nového Zélandu vás láká víc?
Jižní ostrov.
3.4 %
Severní ostrov.
3.7 %
Oba. A hodně!
86.7 %
Ani jeden.
6.2 %
Celkem hlasovalo 789 čtenářů.

Vulkány jako zdroj energie

Využít sílu vulkánu jako zdroje energie vypadá jako skvělý nápad. Stavba geotermálních elektráren se tak nevyhnula ani Novému Zélandu, ale bohužel nepřinesla jenom užitek. Znamenala zánik mnoha gejzírů, z nich některé patřily k největším na světě. To je případ gejzíru Waimangu, největšího gejzíru světa, který byl činný v letech 1900 – 1904. Mohutný sloupec vody dosahoval až neskutečných 500 metrů. Dnes už bohužel tenhle klenot obdivovat nemůžete – z gejzíru se vlivem výstavby elektráren stalo jezero.

Největším gejzírem současnosti je Steamboat v Yellowstonském národním parku, stříkající do výšky okolo 90 metrů. Nejvyšším novozélandským gejzírem je pak Pohutu, který tryská pravidelně každou hodinu zhruba 20 minut do výšky 20-30 m.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků