Hlavní obsah
Takto vypadá nejkrásnější přírodní bazén světa z výšky 30 metrů. Foto: www.esotravel.cz

Nejkrásnější koupání na planetě: Mezi cestovateli vede propast To Sua s křišťálovou vodou

Třicet metrů hloubky a pak… průzračná hladina, skrze kterou je vidět až na samotné dno. Když zakloníte hlavu, uvidíte modré nebe, které lemuje tropická zeleň. Modrá nahoře, modrá dole – magická To Sua je podle mnohých nejkrásnějším místem pro koupání na planetě. Pojďme se podívat blíž.

Takto vypadá nejkrásnější přírodní bazén světa z výšky 30 metrů. Foto: www.esotravel.cz
Nejkrásnější koupání na planetě: Mezi cestovateli vede propast To Sua s křišťálovou vodou

Vesnice Lotofaga leží na jižním pobřeží ostrova Upolu. Ten je součástí oceánského státu Samoa, jenž je zase označován za perlu Polynésie… Že už v tom máte trochu zmatek a netušíte, kde hledat na mapě? V jižním Pacifiku, nedaleko datové hranice, „jen“ 1000 kilometrů východně od Fidži, mezi ostrůvky, kde ráj ještě pořád trvá…

Ale vraťme se do vesničky Lotofaga, kde se musíte vydat po lehce vybledlých cedulích s nápisem To Sua. Po pár minutách dojdete k drobnému domku ze dřeva – tady se platí vstupné. „Nebojte, všechny peníze jdou na ochranu zdejší přírody,“ bude vás uklidňovat postarší pokladní, když se vám bude zdát částka příliš vysoká. „A ten zážitek rozhodně stojí za to!“

Na konci dlouhého a příkrého žebříku je dřevěné molo – z něj je možné skočit do křišťálové vody.

Foto: www.bigstockphoto.com

Koupání v Obří tůni je nádhera

A skutečně – vždyť „Velká díra“ nebo „Obří tůň“, jak se útvaru občas také přezdívá, je podle ohlasů cestovatelů jedním z nejkrásnějších míst planety. Jáma, která tu, jen kousek od mořského pobřeží, vznikla sopečnou činností, prudce padá do třicetimetrové hloubky. Ohraničená je modrým plotem a ty nejlepší vyhlídky jsou označené, aby je snad nikdo nepřešel.

A pro ty, kterým se zachce zaplavat si v křišťálové vodě (což je většina těch, kteří sem dorazí), jsou připravené nejprve schody a následně prudký žebřík, který vede až na dřevěné molo jen těsně nad hladinou. „Není tam žádné zábradlí a je pořádně prudký,“ říkají ti, kteří už se vracejí, druhým dechem nicméně dodávají. „Ale jděte do toho, je to nádhera!“

Ač to tak na první pohled nevypadá, To Sua leží uprostřed udržované zahrady.

Foto: www.bigstockphoto.com

Jezírko Piula – kamenný bazén

Ostrov Upolu je sopečného původu a není na něm nouze o bizarní přírodní útvary. Vykoupat se tady můžete nejen v „obří jámě“, ale i v kamenném bazénu. Konkrétně ve sladkovodním jezírku Piula na severním pobřeží ostrova. Voda v obří kamenné vaně je křišťálově čistá a vtéká sem z jeskyně. I tady zaplatíte vstupné, byť symbolické, které jde na provoz místního kláštera.

Při sestupu musí člověk dávat pozor, aby neuklouzl, a pokud chce do vody skočit z větší výšky, měl by si dopředu zjistit, jak vysoko je hladina – To Sua je totiž podmořským tunelem propojená s oceánem a výška hladiny se tady mění. Co se ale nemění, je čistota vody – je průzračná, křišťálová, bez nečistot a s pískem na dně. Stačí nasadit potápěčské brýle a užít si pocit, že pod hladinou vidíte na dlouhé metry daleko. A potkáte se i s drobnými barevnými rybkami.

Samoa je jedním z posledních rájů na Zemi.

Foto: www.bigstockphoto.com

Nikoli divočina, ale udržovaná zahrada

Na fotkách se může zdát, že je To Sua ukrytá v divočině, daleko od civilizace, ale nenechte se mýlit. Až na pás „divoké“ přírody těsně okolo okraje jámy, který má navozovat dojem panenské, neposkvrněné přírody, je okolí této atrakce parádně udržované.

To Sua vlastně leží uprostřed krásné tropické zahrady – s altánky, s výhledem na oceán a na pobřeží, o které se lámou vlny. Můžete tu posedět, užít si piknik, vychutnat si nejen skvělé počasí, ale i čerstvé ovoce, které je možné zakoupit u stánku u vchodu.

Dlouhé pláže, krásná příroda a příjemné zázemí – na ostrově Upolu je krásně.

Foto: www.bigstockphoto.com

Jen vás místní budou prostřednictvím cedulí nabádat k tomu, abyste ctili dobré mravy a ihned po výstupu z přírodního bazénu se opět zahalili a nepohybovali se po okolí jen v bikinách či plavkách. Kromě toho je v oblasti To Sua přísně zakázáno pořizovat fotografie a videa pro komerční využití – reklamu tady (naštěstí) ještě nikdo nenatočil, ani nenafotil.

Stevensonův Ostrov pokladů

Mimochodem, tohle místo dost možná miloval i spisovatel Robert Luis Stevenson, který na ostrově Upolu prožil poslední roky života. Pochovaný je na útesech nad mořem a zájemci si mohou prohlédnout jeho dům, kde je dnes muzeum.

Ostrov Upolu je srdcem státu Samoa – leží na něm nejen hlavní město, ale i mezinárodní letiště. A přezdívá se mu zelený ostrov – při pohledu z okénka letadla musí být každému jasné proč…

Inzertní sdělení: Vydejte se na nejlepší dovolenou svého života!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky luxusních zájezdů:

Cesta kolem světa 2016

Vydejte se na palubě luxusního leteckého speciálu kolem světa! V březnu 2016 už popáté z České republiky odstartuje unikátní Cesta kolem světa – 10 destinací v pětadvaceti dnech, ty nejlepší hotely světa a atraktivní program s perfektními českými průvodci.

Poznejte mayská města v Guatemale, opalujte se na Havaji, poznejte Samou i s unikátním koupalištěm To Sua, vyfoťte se před Operou v Sydney, užijte si moderní Japonsko i hříšně luxusní Maledivy! Tohle je nejlepší dovolená vašeho života!

Romantika a luxus na Fidži

Nádherné pláže, luxusní resorty, exotika, teplo, slunce… Užijte si dovolenou v tropickém ráji! Vybrali jsme pro vás ty nejlepší hotely na Fidži. Dopřejte si opravdový luxus!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o chrámu na skále, o ledovci v pralese nebo o nové superlodi, která brzy vypluje. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Už jste letos byli na dovolené?
Ano, a ne jen jednou.
17.5 %
Ano, na klasické letní.
16.4 %
Ne, ale chystám se.
15.4 %
Ne, a ani se nechystám.
50.7 %
Celkem hlasovalo 286 čtenářů.

Zastávka na Cestě kolem světa

Ostrovní stát Samoa a tedy i nejkrásnější přírodní bazén světa To Sua patří mezi zastávky na Cestě kolem světa, která z Prahy už popáté odstartuje v březnu 2016.

Na palubě privátního leteckého speciálu v tu chvíli bude 64 cestovatelů, kteří za 25 dní obletí celý svět. Na programu Cesty je 10 zastávek – v každé destinaci tak cestovatelé stráví v průměru dva až tři dny a pak se vydají dál.

Kromě Samoy, která je pátou zastávkou na Cestě, speciálně upravený Boeing 737-800 přistane i na ostrově Antigua, v Guatemale, Mexiku, na Havaji, v Austrálii, na Filipínách, v Japonsku, v Laosu a na Maledivách.

Stejně jako v předchozích letech bude celá skupina bydlet v těch nejlepších hotelech planety, které byly vybrané speciálně pro Cestu, a bude si užívat i všech výhod leteckého speciálu – rychlejší odbavení, pohodlné kožené sedačky, servis Business třídy a pocit, že poprvé nemusí nikde čekat na letadlo, ale letadlo počká na ně.

Zajímá vás, jak budou probíhat přípravy na Cestu kolem světa? Sledujte oficiální profil na Facebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků