Hlavní obsah
Nový Zéland – horko a pralesy, ale najdeme tu i ledovce. Foto: Phattana (Bigstock.com)

Ledovec v pralese: Kde leží 13kilometrový ledovec obklopený bujnou zelení?

Zasněžené ledovce, krásné pláže, pralesy s papoušky - na Novém Zélandu najdete leccos. Tato země je mezi cestovateli populární především díky tomu, že v ní najdeme téměř všechny možné typy krajiny. Třeba i ledovec uprostřed pralesa. Právě tak se dá charakterizovat Foxův ledovec i nedaleký ledovec Franze Josefa.

Nový Zéland – horko a pralesy, ale najdeme tu i ledovce. Foto: Phattana (Bigstock.com)
Ledovec v pralese: Kde leží 13kilometrový ledovec obklopený bujnou zelení?

Jižní ostrov Nového Zélandu rozhodně není místo, kam by měli jezdit milovníci přecpaných měst a industriální architektury. Tedy především jeho západní polovina. Z osmi novozélandských měst, které obývá více než 80 tisíc lidí, nalezneme jen dvě na jihu. Do ostatních, včetně miliónového Aucklandu a hlavního města Wellingtonu, musíme na severnější ze dvou hlavních novozélandských ostrovů.

Christchurch je největší město na Jižním ostrově, přesto vypadá velmi malebně.

Foto: Tupungato (Bigstock.com)

Romantika, která učarovala filmařům

Na jihu zkrátka vládne příroda. Západní část zeleného souostroví zabírá asi 800 km dlouhý pás plný lesů a hor. Nachází se tu jedna z posledních rozsáhlých, člověkem téměř neporušených přírodních oblastí na světě – malý pozemský ráj. Není divu, že sem režiséři velkofilmů jezdí natáčet romantické a pohádkové snímky. Nový Zéland jsme díky tomu mohli spatřit ve filmech King Kong, Piano či v sériích Hobit a Pán prstenů. A také v kasovním trháku Avatar.

Ale zpět k zeleným pláním a kopcům Jižního ostrova. Na přibližně osmi stovkách kilometrů tu spolu sousedí několik národních parků, hlubokých pralesů, romantických opuštěných kamenitých pláží a také ledovců. Asi uprostřed cesty od severu k jihu najdeme ty nejslavnější z nich – Franze Josefa a především Foxův ledovec.

Takhle vypadá cesta na Foxův ledovec.

Foto: jeayesy (Bigstock.com)

Ledovou pohádku obklopují pralesy

Foxův ledovec se nachází v blízkosti silnice číslo šest, která se táhne po pobřeží ostrova od severu skoro až na jižní okraj země. Cesta k ledovci od silnice a přilehlého parkoviště tedy nezabere moc času. Rychle se tedy ocitáme u majestátní hory ledu.

I tady, tak jako u ledovců na zemských pólech, led postupem času odtává, nicméně naštěstí to nahoře není moc vidět. Z novozélandských Jižních Alp stále sestupuje směrem k pobřeží asi 13 km dlouhá masa zmrzlé vody a sněhu. Vrchol má tento útvar někde ve 2600 m n. m.

Vrcholky Foxova ledovce ční až do výše 2600 m.

Foto: FiledIMAGE (Bigstock.com)

Ačkoli rozměry ledového obra jsou velké, dá se na něj celkem dobře vylézt. Kdo dodržuje pokyny správců parku, ten se bez potíží dostane až nahoru a naskytne se mu jedinečný pohled na okolní vrcholy a nekonečnou zeleň pralesů, které led obklopují. Jedním slovem pohádka.

Dostaňte se na ledovec s českým cestovatelem

Slovo pohádka označuje smyšlený příběh, ale tahle pohádka je reálná a navíc snadno dostupná. Jihočeský novinář a cestovatel Ondřej Šmíd vzpomíná, že cestou na vrchol potkal skupinku Asiatek v plážové obuvi. Trasu zdolávaly trochu obtížněji, ale i tak lze vyjít na Foxův ledovec.

Nahoru se dá vyjít například i s populárním světoběžníkem a místopředsedou Českého klubu cestovatelů Jiřím Kolbabou. Ten letos doprovází klienty jedné cestovní kanceláře při cestě po Novém Zélandu. Na trase narazí skupina právě i na Foxův ledovec.

V dáli jsou vidět vrcholky dvanáct kilometrů dlouhého ledovce Franze Josefa.

Foto: Fiona Ayerst (Bigstock.com)

Skrz krásy Nového Zélandu až k ledovci pojmenovaném roku 1872 po předsedovi tamní vlády Williamu Foxovi tedy putují i naši krajané. Češi a Slováci na ostrovy míří často jednak za prací na farmách, ale také na poznávací zájezdy po atrakcích, jakou je i Foxův ledovec.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy na Nový Zéland a do okolí:

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Nový Zéland a do Austrálie:

Nový Zéland s Jirkou Kolbabou

Vydejte se na konci října na unikátní cestu na Nový Zéland. Během 18 dnů procestujeme oba ostrovy od severu k jihu a nevynecháme žádnou z hlavních atrakcí – navštívíme oblast Rotorua, podíváme se i na Foxův ledovec. Vydáme se za velrybami, ale i na místa známá z filmové trilogie Hobit.

Na cestu s celou skupinou vyrazí i cestovatel a fotograf Jirka Kolbaba, který se rád podělí o své zkušenosti a poradí s fotografováním. Chcete vyrazit s námi? Neváhejte – termín je jediný a počet míst omezený.

To nejlepší z Austrálie

Zajistíme pro vás ubytování, všechny letenky včetně vnitrostátních, připravíme podrobný itinerář cesty a na letiště v Darwinu vám přistavíme kvalitní vůz s plným krytím. A pak? Pak už je to do značné míry na vás, protože tahle cesta je plně ve vaší režii.

Nicméně do plánu cesty jsme pro vás zařadili všechna slavná místa – od Uluru po Sydney a jeho dominanty.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o dekadentním Las Vegas, dále o monumentu Mount Rushmore nebo také o tom, kam se vydat do Turecka za luxusem. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

 Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa
Láká vás představa dovolené na Novém Zélandu?
ano
94.9 %
ne
3.6 %
ani nevím
1.5 %
Celkem hlasovalo 138 čtenářů.

Ledovec Franze Josefa

Nachází se jen pár kilometrů od Foxova ledovce, a tak cestovatelé tyto atrakce často navštěvují obě během jednoho dne. Tedy především samotným Foxův ledovec a působivé údolí pod Franzem Josefem.

 

Přímo na útvar pojmenovaný po rakouském mocnáři turisté zase tak často nemíří, protože je jednak o kilometr kratší než jeho zmrzlý bráška, navíc se k němu na rozdíl od Foxova ledovce nelze dostat zdarma.

 

Bez příplatků se dá spatřit i zdejší zajímavost – Kea – jediný na Novém Zélandu žijící horský papoušek. O tom, že v lesích žije i pták kivi, snad ani není třeba psát. Kivi totiž potkáte v této zemi skoro na každém kroku.

 

Na co ale v této části státu nenarazíte, jsou velká města. Za jediné opravdové velkoměsto na Jižním ostrově lze označit třísetsedmdesátitisícový Christchurch vzdálené od ledovců stovky kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků