Na podzim k moři, za sportem i památkami

Podzimní dovolená je ideální pro všechny, kdo vyhledávají spíše klid a pohodu. Stále ještě panuje příjemné počasí, nejsou žádné extrémně vysoké teploty, přesto je hezky na koupání v moři. Tento čas je vhodný i pro milovníky památek, výletů a poznávání.

Na podzim dětem začíná škola a k moři cestují spíše bezdětné páry. Stále více jej ale využívají rodiče ke své druhé dovolené – a to bez dětí. I když i rodinná dovolená je na podzim překvapivě oblíbená. Pro příznivější ceny a větší klid často míří k moři i senioři. Nebo ti, kteří v létě dovolenou prostě nestihli.

Senioři často cestují mimo sezonu

Senioři často cestují mimo sezónu.

FOTO: Shutterstock

Podzim nabízí výborné podmínky také pro aktivní dovolenou. Při nižších teplotách se jistě lépe sportuje a větrnější počasí ocení například vyznavači surfování nebo jachtingu. Příjemněji se budete cítit rovněž při návštěvách památek.

Dovolená po sezoně je ideální na sportovní využití

Dovolená po sezóně je ideální na sportovní využití.

FOTO: Shutterstock

A hlavní výhoda podzimního období? Nejsou přelidněné pláže. Menší množství turistů vám pak umožní i větší šanci poznat danou zemi i lidi. Mnohá místa totiž v létě připomínají bláznivý cirkus a s přicházejícím podzimem teprve nabudou osobitější atmosféry.

A pokud neradi vstáváte, nemusíte se tak trápit s buzením se na východ slunce nad mořem. Vychází totiž později. A především – zájezdy jsou levnější a ceny služeb i suvenýrů v místě často až o třetinu nižší.

Turecký podzimní Kemer

Turecký podzimní Kemer

FOTO: Shutterstock

A kam se na podzim vydat?

V některých zemích dokonce ta správná sezóna na podzim teprve začíná, neboť tam přestává být nesnesitelné vedro. Týká se to především severní Afriky – Tuniska, Egypta, Maroka, Emirátů, ale i jižního Středomoří.

Pokud máte našetřeno, nic nezkazíte dovolenou v místech, kde je teplo celý rok – v Karibiku, na Kapverdských ostrovech, na Mauriciu…

Častým druhem podzimních dovolených jsou poznávací zájezdy. Během nich vás obvykle čeká několik dní intenzivního poznávání vybrané lokality, během nichž vás zkušení průvodci seznámí s nejzajímavějšími místy a informují o všem podstatném či zajímavém. Z takovéhoto zájezdu odjedete plni dojmů, nově nabytých vědomostí a určitě i se spoustou pěkných fotografií.

Krása podzimních Athén

Krása podzimních Atén

FOTO: Shutterstock

Dalším jsou eurovíkendy. I zde platí, že je fajn, pokud není sezóna a nejsou všude davy lidí. Ať už se vydáte kamkoliv, je důležité, abyste si vše užili, dovolená se vám líbila a odpočali jste si…

 Co si s sebou přibalit:

  • knihu, časopisy (vzdálenější destinace = delší cesta)
  • golfové hole, tenisovou raketu atd.
  • neopren, pokud jste milovníky potápění (moře už je chladnější)
  • karty, společenské hry
  • pevné boty, průvodce a mapy (počasí vhodné k delším výletům)
  • teplejší oblečení, deštník nebo pláštěnku (přes den jsou sice teploty vysoké, ale v noci prudce klesají)