Hlavní obsah
 

Zemětřesení poničilo poetický čínský národní park, který je v UNESCO

Velmi silné zemětřesení poničilo některá místa čínského národního parku Ťiou-čaj-kou. Ten je nejen velmi vyhledávanou turistickou atrakcí provincie Sečuán, ale pro svou poetickou krajinu plnou zelenomodrých jezer se dostal i na seznam dědictví UNESCO. Škody zasáhly nejen vodní plochy, které jsou teď částečně zasypané zeminou, ale také některé pitoreskní vodopády.

 
Zemětřesení poničilo poetický čínský národní park, který je v UNESCO

Zemětřesení, které zasáhlo v úterý v noci oblast kolem parku, si vyžádalo také oběti na lidských životech. Velmi jím utrpěla také samotná krajina, kterou ročně podle agentury AP navštíví zhruba 34 000 lidí. Na videozáznamu, který byl zveřejněn, jsou vidět polámané stromy, sesunutá půda u vodopádů, někde hlína zasypala také jezera a průzračná a oslnivě barevná voda dostala kalný odstín.

Sparkling Lake je jednou z dominant parku.

Foto: Profimedia.cz

Drobně utrpělo i takzvané Sparkling Lake neboli Třpytivé jezero, které je jedním z nejznámějších míst v parku. Po zemětřesení téměř vyschlo, což se zdá být skoro nemožné, jelikož za normálních okolností bylo hluboké až devět metrů. Podobně utrpěl také nejvíce ikonický vodopád Nuo-ž'-lang, za nímž je nyní vidět skála, která dříve vidět nebyla.

Rezervace je známá pro své pitoreskní vodopády.

Foto: Profimedia.cz

Zemětřesení, které dosáhlo sedmi stupňů Richterovy škály, zničilo rovněž mnoho přístupových cest, některé z nich zablokovaly polámané stromy. Orgány nyní pracují na jejich odklizení a také na nápravě dalších způsobených škod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků