Hlavní obsah
V různých kulturách volili na velikonoční kraslice lidé rozdílné barvy. Foto: Profimedia.cz

Zemědělské muzeum hledá nej kraslici. Chce vytvořit unikátní kolekci

Soutěž o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici vyhlašuje Národní zemědělské muzeum. „Zapojte se s námi do pokusu o vytvoření rekordu - největší muzejní kolekce kraslic v ČR a v Evropě,“ vyzývá zájemce.

V různých kulturách volili na velikonoční kraslice lidé rozdílné barvy. Foto: Profimedia.cz
Zemědělské muzeum hledá nej kraslici. Chce vytvořit unikátní kolekci

Kdo se chce netradiční akce zúčastnit, musí svůj výtvor přinést od 8. do 23. března do budovy Národního zemědělského muzea na Letné. „Kraslice musíte vyzdobit vlastnoručně, abyste svou techniku mohli případně předvést ostatním, a do soutěže můžete přihlásit nejvýše pět autorských kousků. Přímo na místě si vyrobíte stojánek v podobě papírového zajíčka, na nějž napíšete své jméno, kontakt necháte v osudí na pokladně muzea,“ zve muzeum.

Všechna umělecká díla budou do konce tohoto měsíce k vidění v muzeu. V pátek 18. března čeká návštěvníky speciální velikonoční program a překvapení, otevřou se nejrůznější tvůrčí dílny.

Ve středu 30. března poté porota slavnostně vyhlásí malíře a malířky 10 nejlepších kraslic. Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou.

Ze staroslovanského slova krasniti také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků