Hlavní obsah
Probouzející se krajina kolem Bezdězu Foto: Profimedia.cz

Zakalené podzimní ráno pohledem krále hradů

Jednomu z nejznámějších a turisticky nejatraktivnějších hradů Česka podzimní barvy skutečně sluší. Obzvláště se pak z krásy okolní krajiny tají dech, když jí dodá špetku mystiky hustá ranní mlha. Řeč je o Bezdězu, kterému se někdy přezdívá král hradů.

Probouzející se krajina kolem Bezdězu Foto: Profimedia.cz
Zakalené podzimní ráno pohledem krále hradů

Mléčně bílý baldachýn mlhy přikrývá ještě rozespalé louky a pole v okolí Bezdězu. Ranním ptáčatům, která najdou chuť a sílu vyšplhat se časně z rána k hradbám královského hradu, může být v podzimních dnech odměnou kouzelný výhled. Paradoxem je, že tento rozhled mlžným oparem mnohé zakrývá, přesto patří k těm nejkrásnějším.

Závoj mlhy vyhlazuje jinak nerovný povrch krajiny.

Foto: Profimedia.cz

O hradu Bezděz ležícím v Máchově kraji se vypráví ledacos. Jedna z legend popisuje tajnou chodbu, kterou ve 13. století měla prchat Kunhuta, vdova po králi Přemyslu Otakarovi II., se synem Václavem. Na Bezdězu byli totiž uvěznění. Dále se také vypráví, že si na hradě schovali mniši svůj poklad.

Podzimní Bezděz

Foto: Profimedia.cz

Karel Hynek Mácha není s Bezdězem spjatý jen díky názvu tamního kraje. Na hradě má svoji památeční desku a v blízkých Doksech muzeum. Malebná příroda v okolí hradu pro něj byla stejně jako pro mnohé před ním i po něm inspirací.

Pohled, ze kterého naskakuje husí kůže

Foto: Profimedia.cz

Kdy přesně Bezděz vznikl, není dodnes zcela jasné, v každém případě se však jeho výstavba datuje do druhé poloviny 13. století. Jako pevnost ho nechal vybudovat král Přemysl Otakar II. v architektonickém stylu rané gotiky.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků