Hlavní obsah
Na výstavě technického muzea jsou k vidění například skafandry těžkého typu. Foto: Michal Šťastný

V Brně se lze seznámit s historií potápění

Technické muzeum v Brně zve návštěvníky na novou výstavu, která prostřednictvím unikátních exponátů představuje historii a vývoj potápění v Česku.

Na výstavě technického muzea jsou k vidění například skafandry těžkého typu. Foto: Michal Šťastný
V Brně se lze seznámit s historií potápění

K vidění jsou dobové fotografie, autentické vzpomínky prvních průkopníků, a především historická a současná potápěčská technika. Pozornost příchozích poutají například podomácku vyrobené šnorchly, ploutve nebo různé druhy skafandrů.

Mezi nejatraktivnější kousky patří obleky těžkého typu, které se těšily oblibě v první polovině minulého století. „Těžké skafandry byly závislé na spojení s technikou na břehu a používaly se hlavně pro práci pod vodou a při stavebních pracích na přehradách a mostech. Zajímavostí je, že skafandr tohoto typu používal také známý archeolog a speleolog Karel Absolon při průzkumu jeskyní Moravského krasu,“ řekl kurátor Pavel Holman.

Podle něj výstava ukáže také netradiční sportovní disciplíny jako podvodní ragby nebo rychlostní plavání s ploutvemi. „Lidé uvidí i speciální těžké boty, které doplňovaly výstroj potápěče,“ dodal Holman. Výstava je pro návštěvníky otevřena do 29. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků