Hlavní obsah
Bílou vlajku jako symbol porážky tentokrát museli vyvěsit pořadatelé letošních vzpomínkových akcí Bitvy u Slavkova. Foto: Miroslav Homola, Právo

Virus porazil i Napoleona. Bitevní ukázka nebude

Bitevní pole pod návrším Santon u Tvarožné zůstane druhého prosince prázdné. Stejně tak vojenská ležení v obci i na dalších místech kolem Slavkova, kde se 2. prosince 1805 odehrála poslední největší „klasická“ bitva. Kvůli koronaviru se její rekonstrukce ruší.

Bílou vlajku jako symbol porážky tentokrát museli vyvěsit pořadatelé letošních vzpomínkových akcí Bitvy u Slavkova. Foto: Miroslav Homola, Právo
Virus porazil i Napoleona. Bitevní ukázka nebude

Ve střetu padlo na 20 tisíc mužů. Na taktické vítězství Napoleona, a především na tragickou událost, která poznamenala budoucí vývoj Evropy, už desítky let při pietních akcích i největší bitevní ukázkou vzpomínají milovníci vojenské historie z celého světa.

Podívaná, na kterou každoročně přijíždí tisíce diváků se však letos neuskuteční. Nad Napoleonem i poraženými tentokrát zvítězil tichý nepřítel. Virus.

Na 215. výročí bitvy tří císařů se přitom přihlásilo 1499 účastníků z 15 zemí světa.

„Nechtěli jsme program akce upravovat postupně, protože jsme očekávali, že omezení budou v průběhu času měněna, nyní však již je zřejmé, že ani na konci listopadu nemůžeme očekávat žádné zásadní uvolnění, dost možná naopak. Proto jsme se rozhodli nepodstupovat riziko, a program akce Austerlitz 2020 zásadním způsobem redukujeme,“ vysvětlil za pořadatele, kteří akce spojené s ukázkou bitvy organizují už od roku 1990 Miroslav Jandora. Tehdy střet sledovalo 25 tisíc lidí.

Pietní akt snad proběhne

Letos se pietní vzpomínka uskuteční v jediný den — 28. listopadu. „V tuto chvíli ani nevíme, jaký počet účastníků programu a za jakých podmínek (rozestupy, roušky) si budeme moci dovolit pozvat. Současně ale nechceme přerušit bezmála čtvrt století dlouhou tradicí akcí Projektu Austerlitz a bitevní pole zcela vyklidit. Pokud okolnosti umožní účast minimálně několika desítek osob, bude program zahájen v sobotu ráno v 7.30 ceremonií Vítání Slavkovského slunce na vrchu Žuráň, tak jako každý rok,“ doplnil Jandora.

Následně by měla na návsi v Tvarožné proběhnout symbolická přehlídka, během níž přítomné osloví a pozdraví videomostem americký herec, představitel Napoleona Mark Schneider. Poté se vojáci vydají pochodem slavkovským bojištěm na Mohylu míru.

„Obě pro vzpomínkové akce zásadní místa tím spojíme v programu dne, který v odpoledních hodinách vyvrcholí pietním aktem,“ dodal k předpokládanému programu Jandora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků