Hlavní obsah

Velké proměny malého kočárku na zámku Šluknov

Kočárek provází člověka od narození a nikdo nad tím moc nehloubá. Nezbytná část miminkovské výbavy má ale dlouhou historii, již mapuje výstava Historické proměny kočárku v severočeském zámku Šluknov.

Velké proměny malého kočárku na zámku Šluknov

Zajímavou expozici pomohla připravit sběratelka Věra Čížková, která se historickými kočárky zabývá už osm let. Zatím jich shromáždila přes tři sta a ty nejvzácnější zapůjčila do Šluknova.

Kozí spřežení

První dětský kočárek spatřil světlo světa v Anglii. Pro mrňavého vévodu z Devonshire jej r. 1733 vymyslel zahradní architekt William Kent. Šlo vlastně o zmenšený cestovní kočár, takže měl místo držadla opratě a táhla jej koza. Novinka se zalíbila a anglická šlechta se předháněla, kdo bude mít nejluxusnější.

Do kočárku se pak už zapřáhl kůň nebo pes, dospělí šli vedle. Bylo to však o strach, zvířecí tahouni nepatřili zrovna k nespolehlivějším. A tak když se koncem 19. století objevily první kočárky, které tlačil vlastní rukou člověk, všem se ulevilo.

Jenže přišel jiný problém - a ne ledajaký. Koncem 19. století policie zatkla pár žen, které jely s kočárkem po chodníku a ne po vozovce jako ostatní vozidla. Skončilo to dokonce až u soudu. Ten pak po bouřlivé diskusi poslal kočárky legálně pouze na chodník.

Krásná Princeska

Asi v nejmalebnějších vozících si miminka hověla počátkem 20. století. Hitem se stala tzv. Princeska s velkými koly a vysokým podvozkem, na němž trůnila korbička s bohatě řasenými záclonkami a kanýry. S moderní silniční dopravou se zmodernizovaly i dětské kočárky.

Aerodynamickým tvarem kopírovaly automobily - včetně okének z celuloidu, diskových kol, obřích blatníků i stahovacích střech. A protože se zvýšila kvalita cest, snížil se i jejich podvozek.

Kočárky se stále vyvíjely, původní dřevo a plech nahradilo vrbové proutí, textil, postupně přišly plasty i koženka. Převrat pak způsobily tzv. golfky, od nichž už nebylo daleko k dnešním tříkolkám a pak ke skládacím kombinacím s autosedačkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků