Hlavní obsah
Někteří už tuší, kdo bitvu vyhraje Foto: Lucie Poštolková, Novinky

Ve Slavkově o víkendu oslaví Napoleonovy narozeniny

O víkendu se sjedou do Slavkova u Brna nejen milovníci vojenské historie, aby oslavili Napoleonovy narozeniny. Slavný francouzský vojevůdce se narodil na Korsice před 240 lety. Na sobotu se připravuje bitevní scéna 250 nadšenců v historických kostýmech na Slavkovském náměstí a v nedalekém parku. Informoval o tom Miroslav Jandora ze sdružení Projekt Austerlitz.

Někteří už tuší, kdo bitvu vyhraje Foto: Lucie Poštolková, Novinky
Ve Slavkově o víkendu oslaví Napoleonovy narozeniny

Pro Napoleona znamenala bitva u Slavkova z roku 1805 jedinečný úspěch. Díky své geniální vojenské strategii rozdrtil mnohem početnější šiky rakouských a ruských nepřátel.

Kromě bitvy si budou moci návštěvníci prohlédnout dobové vojenské stanové tábory. V zámeckém parku nastoupí v sobotu po setmění členové vojenských historických klubů ke slavnostní přehlídce. Zazní při ní 40 výstřelů z děl, pak přijde na řadu ohňostroj, vystoupení bubeníků a salvy jednotek pěchoty.

V sobotu je také připravený doprovodný program v Zámku Slavkov. Návštěvníci si budou moct ochutnat vybraná vína na mezinárodní výstavě. Letos se jedná o už o šestý ročník. Navíc zde budou probíhat od 11 do 16 hodin kostýmované prohlídky zámku.

Vojáci pochodují s plnou polní

Foto: Lucie Poštolková, Novinky

Nejdůležitější je přesně zamířit

Foto: Lucie Poštolková, Novinky

Akce bude zároveň pozvánkou na tradiční rekonstrukci bitvy u Slavkova, která se koná na polích u nedaleké obce Tvarožná vždy první víkend v prosinci. Zapojuje se do ní až tisíc nadšenců.

V současné době na zámku Slavkov probíhá několik výstav: expozice keramiky kunštátských keramiků - manželů Růžkových, manželů Hluštíkových a Zdeňka Lindovského, Výstava známek s napoleonskou tématikou doplněna výrobky studentů ISŠ - obor uměleckořemeslné zpracování dřeva, Výstava motýlů, brouků a fotografií Bedřicha Malečka a Otmara Beránka.

Program Napoleonských dnů

Pátek 14. srpna 2009

Zámek Slavkov u Brna - Austerlitz
20:00 - 02:00     Folk a country na zámku - koncert folkových kapel v zámeckém parku (v případě nepříznivého počasí v kině Jas). Účinkují: Poutníci, Pavel Bobek a Pavlína Jíšová se skupinou, Naďa Urbánková a Bokomara, Osada. Vstupné: v předprodeji v IC Slavkov 140,-Kč, na místě 160,-Kč

Sobota 15. srpna 2009, zámecký park

09:30    nástup jednotek
10:00 - 11:30    výcvik a manévry
11:30 - 14:30    táborový život
15:00 - 16:00    bitevní ukázka (zahájená na náměstí a zakončená v parku)
16:00 - 21:30    táborový život, individuální výcvik
21:30 - 22:00    přehlídka u příležitosti 240. výročí císaře Napoleona, slavnostní dělostřelba a ohňostroj s hudebním doprovodem

Neděle 16. srpna 2009, zámecký park

09:30    nástup jednotek
09:30 - 10:30    výcvik a manévry v zámeckém parku
10:30 - 11:30    bitevní ukázka v zámeckém parku
11:30    přehlídka a zakončení akce

Více informací o akci naleznete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků