Hlavní obsah
Akvárium se veřejnosti otevře začátkem listopadu. Foto: Profimedia.cz

V Riu se otevře největší akvárium v Jižní Americe

Brazilské Rio de Janeiro otevře příští měsíc největší akvárium v Jižní Americe. Pětipatrový komplex v místním přístavu, nazvaný AquaRio, zahrnuje 28 obřích nádrží spojených průhlednými tunely, v nichž bude k vidění zatím 3000 ryb a 350 druhů mořských živočichů. Celková kapacita komplexu je podle jeho internetových stránek 8000 živočichů.

Akvárium se veřejnosti otevře začátkem listopadu. Foto: Profimedia.cz
V Riu se otevře největší akvárium v Jižní Americe

V obřím akváriu o celkovém objemu 4,5 miliónu litrů si mají návštěvníci připadat, jako když se procházejí po mořském dně. Komplex, který se otevře 9. listopadu, nabídne též „nocleh se žraloky”. Odvážnější návštěvníci dostanou skafandr a budou si moci s malými žraloky i zaplavat.

Hned ve vstupní hale lidé spatří u stropu visící kostru velryby dlouhou přes 13 metrů, kterou námořníci vylovili v místním přístavu před dvěma lety. Velryba, vážící 37 tun, se zřejmě srazila s lodí, protože jí chybí ploutev.

První oddělení obřího akvária je plné nebezpečných ryb, jako jsou rejnoci či perutýni. Hlavní atrakcí je průhledný tunel 20 metrů dlouhý a dva metry široký obklopený žraloky. „Předpokládáme, že by tady děti od šesti let mohly s rodiči strávit noc, aby si připadaly jako na dně oceánu,” řekl agentuře EFE šéf akvária, mořský biolog Marcelo Szpilman.

Pěti druhům hrozí vyhynutí

AquaRio nabídne zpočátku 3000 ryb, včetně čtyř desítek žraloků. K vidění bude i žralok vouskatý, který může dorůstat až 4,3 metru. Devadesát procent druhů pochází z brazilského pobřeží, asi pěti ze 350 v něm vystavených druhů hrozí vyhynutí. Obří akvárium se na ploše 26 000 metrů čtverečních budovalo čtyři roky, stálo 130 miliónů brazilských realů (asi miliarda korun) a bylo financováno ze soukromých zdrojů.

Otevřeno má být sedm dní v týdnu a za hodinu může pojmout až 1000 lidí. Jeho provozovatelé očekávají v prvním roce zhruba milión návštěvníků. Největší akvárium světa bylo otevřeno v listopadu 2012 v Singapuru. V nádržích o objemu 45 miliónů litrů nabízí k vidění na 100 000 mořských živočichů více než osmi set druhů.

Největší evropské akvárium je od roku 2009 v Istanbulu a žije v něm přes 10 000 živočichů v nádržích o objemu 6,8 miliónu litrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků