Hlavní obsah
Řeka Buriganga je pro Dháku důležitou dopravní a obchodní tepnou. Foto: Profimedia.cz

V jednom z nejšpinavějších měst světa se lidé brodí odpadky

Na světě neexistují pouze panensky čistá a nedotčená místa. Bohužel jsou i taková, do kterých se turisté jen tak dobrovolně nepohrnou. Bangladéšská Dháka obsazuje žebříčky nejvíce znečištěných měst na světě. Obyvatelé se tu často brodí v odpadcích, ty navíc hojně plavou také v řece Buriganze, která je důležitou obchodní a dopravní tepnou města.

Řeka Buriganga je pro Dháku důležitou dopravní a obchodní tepnou. Foto: Profimedia.cz
V jednom z nejšpinavějších měst světa se lidé brodí odpadky

V Bangladéši není problémem jen fyzické znečištění, ale především chemické ve vzduchu nebo právě ve vodě — Dháka pravidelně obsazuje žebříčky nejšpinavějších míst na planetě. I přesto ale existují města, která jsou na tom ještě hůře. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je aktuálně nejznečištěnější Nové Dillí v Indii. Hladina smogu tam bývá tak vysoká, že je skutečně zdraví nebezpečná.

O Dháce se často píše jako o přelidněné stoce, žije v ní kolem 15 miliónů obyvatel. A čistota rozhodně není jednou z domén města. Na řece Buriganze je občas tolik odpadků, že nejde vidět ani její voda.

V minulosti už proběhlo několik pokusů o její vyčištění, poslední projekt se rozjel koncem roku 2016 a městské úřady doufají, že se nyní konečně podaří navrátit řece život. Je totiž velmi důležitým bodem Dháky.

Koncem minulého roku se spustil velký projekt na vyčištění řeky.

Foto: Profimedia.cz

Ve městě se nachází spousta zajímavých památek, nicméně je jasné, že turistům se do Dháky zaplněné odpadky moc nechce. Jelikož je dominantním náboženstvím v Bangladéši islám, nachází se zde kolem 700 mešit, tou nejznámější je národní mešita Baitul Mukarram, postavená v 60. letech minulého století. Zaujme také historická pevnost Lalbagh, z novějších staveb pak betonové sídlo parlamentu Jatiyo Sangsad Bhaban.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků