Hlavní obsah
Lidé míří na své cesty stále častěji automobilem. Autobusy už moc populární nejsou. Ilustrační foto Foto: Radek Malina, Právo

Úspěch u Čechů slaví letos Itálie a Egypt, lidé objevují i kouzlo Slovinska

Předprodeje zájezdů na léto jsou letos vyšší až o 80 procent ve srovnání s rokem 2016. Největší meziroční nárůst zájmu cestovní kanceláře evidují u Itálie a Egypta. Roste také obliba cestování na dovolenou autem po Evropě. Nejpopulárnější destinace českých turistů - Chorvatsko - letos podraží. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci Asociace cestovních kanceláří.

Lidé míří na své cesty stále častěji automobilem. Autobusy už moc populární nejsou. Ilustrační foto Foto: Radek Malina, Právo
Úspěch u Čechů slaví letos Itálie a Egypt, lidé objevují i kouzlo Slovinska

„Vše nasvědčuje tomu, že cestovní kanceláře zažijí klidnější sezónu, než tomu bylo v předchozích letech, kdy byly sezóny poznamenané událostmi ve světě, ať už se jednalo o uprchlickou krizi, či teroristické útoky,” uvedl Stanislav Zíma z asociace.

Nejprodávanějšími destinacemi u leteckých zájezdů jsou Řecko, jih Itálie, Španělsko a Baleárské ostrovy, Egypt a Tunisko. Pozvolnější jsou zatím poměrně logicky rezervace v Turecku. Nejpopulárnější hotely na plážích jsou již podle asociace v řadě destinací z velké části ale vyprodané, týká se to především Španělska a Řecka.

„Letos jsou pro nás hlavními šlágry Řecko a Egypt. Je to neskutečné, ale u Egypta to pro letošní rok vypadá na nárůst o více než 90 procent. A pokud se budeme bavit o typu zájezdů, většina klientely preferuje čtyřhvězdičkové hotely se službami all inclusive,” informovala Novinky Lenka Pátek z CK Blue Style.

Autobusy na ústupu

Nadále roste obliba poznávání Evropy autem. „Pokračuje ústup od autobusové dopravy ve prospěch individuální dopravy auty. Lidé jezdí v lepších vozech a po lepších dálnicích, převládá preference apartmánů, ovšem kvalitnějších, bez stravování,” dodal Zíma.

„Zájem o cestování autem se zvyšuje v průměru o deset až 15 procent meziročně všude po Evropě. Je to trend,” potvrdil mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Například CK Nev-Dama eviduje letos nárůst počtu klientů, kteří při cestě na dovolenou preferují vlastní dopravu, o čtvrtinu.

„Víc než polovina z těchto klientů se letos rozhodla vyrazit do Itálie, následuje Chorvatsko a Rakousko,” dodal mluvčí Jan Bezděk.

Zdražování v Chorvatsku láká lidi do Slovinska

Chorvatsko přitom zdražuje. Zvyšují se ceny mýtného o pět procent. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka deset procent. Vyšší je i DPH v pohostinství, kterou vláda letos zvýšila na 25 procent. Některé restaurace a kavárny už zdražily, další se na to chystají.

Roste také zájem o návštěvu kdysi pouze tranzitních zemí, zejména Slovinska. Řada lidí se vydá o dva dny dříve do Chorvatska a stráví jednu nebo dvě noci ve Slovinsku u jezera. Nejraději lidé mají okolí romantického jezera Bled a ti, kdo mají více času, vyrážejí do oblasti milovníků raftingu, vesnice Bovec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků