Hlavní obsah
Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Polsku. Foto: Profimedia.cz

Turisté kradli v Osvětimi cihly. Chtěli si je odvézt jako suvenýr

Ojedinělý suvenýr si chtěli z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi přivézt dva maďarští turisté. V tamní márnici vydloubávali cihly, aby si je nechali jako památku na svůj výlet. Jejich počínání si ale všimli další návštěvníci, kteří ihned upozornili ostrahu, píše britský server Daily Mail.

Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Polsku. Foto: Profimedia.cz
Turisté kradli v Osvětimi cihly. Chtěli si je odvézt jako suvenýr

Pro dva Maďary ve věku 30 a 36 let si přijela policie a zatkla je. Turisté byli obviněni z krádeže kulturně a historicky důležitých předmětů, dostali jednoroční podmínku a pokutu ve výši 1500 polských zlotých, v přepočtu přes 9000 korun. „Řekli, že si jenom chtěli domů odvézt nějaký suvenýr, a nebyli si vědomi následků svého konání,“ okomentoval situaci policista Mateusz Drwal.

Vedení muzea následně uvedlo, že je přísně zakázáno jakkoli hýbat nebo přemisťovat předměty z tábora, protože mají velký kulturní význam. Podobné případy ale nejsou ničím ojedinělým. Polské soudy už turistům za krádeže v Osvětimi rozdaly nespočet podmínek i pokut.

Před dvěma lety před soudem stanuli třeba dva osmnáctiletí studenti z Velké Británie, kteří byli v bývalém koncentračním táboře na výletě a měli odcizit několik předmětů. V roce 2014 byl z krádeže obviněn také 47letý německý učitel, jenž byl chycen, když se snažil pronést osobní předměty, které patřily vězňům. Ostraha u něj objevila desítky věcí, včetně nůžek, porcelánových střepů nebo vidličky. V Osvětimi v roce 2011 kradl také pár z Izraele. „Je to jako epidemie,“ komentovaly úřady.

Bývalý koncentrační tábor Osvětim-Březinka je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Polsku. Do míst, kde mezi léty 1940 a 1945 zemřelo přes milión lidí, často míří školáci a studenti kvůli znalostem historie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků